Ana SayfaGenelFacebook ses tanıma kayıtları için ücret ödeyecek

Facebook ses tanıma kayıtları için ücret ödeyecek

Teknoloji şirketlerinin kullanıcıların seslerini izinsiz olarak dinleyip bunları kaydettiğinin ortaya çıkması geçtiğimiz aylarda büyük krize neden olmuştu. Teknoloji devleri bu faaliyetlerini durdurdular ama şimdi Facebook ses tanıma kayıtları için kullanıcılara para ödemeye hazırlanıyor.

Kullanıcıların seslerini dinlemek ve kayıt altına almak etik değil ancak ses tanıma teknolojisinin gelişebilmesi için bu işlemin yapılması gerekiyor.

Facebook ses tanıma teknolojisini geliştirecek

Facebook bu nedenle, uygulama üzerinden seslerin kayıt edilmesine ve dinlenmesine izin verecek kullanıcılarına para ödemeye karar verdi. Fakat hemen heyecan yapmayın, sesinizi satarak zengin olmak biraz zor.

Türkiye’de devreye girip girmeye henüz net olmayan bu kampanya çerçevesinde, sesi yapaya zeka tarafından dinlenecek kullanıcılar 5 dolara kadar ücret kazanabilecek.

Projeye dahil olan kullanıcılar, Facebook’un gönderdiği bir grup sözü telefondaki uygulama karşı seslendirip kayıt altına alacaklar. Facebook’un izin verdiği katılım şartlarına göre bir kullanıcı en fazla 250 kelimeyi seslendirebilecek ve karşılığında da 5 dolar kazanacak. Ayrıca, benzer bir yöntemi Google, Apple ve Microsofot’un da takip etmesi bekleniyor.

Zuckerberg’ün sosyal medya servisi bu ses kayıtları ile yapay zekayı eğitecek ve duyduğu cümleleri, kelimeleri anlamasını sağlayacak. Dolayısıyla yakın gelecekte bizimle insan gibi doğal bir ses tonuyla konuşan ve söylediklerimizi anlayacak yapay zeka rutinleri böyle ortaya çıkacak.

Apple yeni üretim yeri için düğmeye bastı

Proje Türkçe için devreye girdiğinde kullanıcılara ne kadar ödeneceği şu anda kesin değil.

Peki, Facebook ücretlendirmeyi milli gelire göre oranlayıp Türkçe için de 5 liralık ücret açıklarsa, Facebook’a 250 tane kelime okur musunuz?

Facebook ses

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting