Facebook Reels ve Instagram Reels yeni güncelleme aldı

Instagram Reels

Metaya ait Facebook ve Instagram, içerik oluşturuculara odaklanan Reels için bazı güncellemeler aldı. Bu yeni güncellemeler, yeni düzenleme araçlarını, videoları masaüstünde oluşturma ve planlama özelliğini ve çok daha fazlasını içeriyor.

Facebook Reels, İçerik Stüdyosu aracılığıyla web tarayıcılarından Facebook Reels oluşturma, düzenleme, planlama ve yayınlama gibi bazı yeni özellikler de aldı. Daha uzun bir videodan küçük klipler oluşturmak için bir kırpma aracı özelliği de vardır. Bu yeni özellik, artık akışlarından kısa bir klip oluşturabilen ve bunu bir Reels olarak yayınlayabilen Facebook yayıncılarına da yardımcı olacak.

Facebook Reels tıpkı TikTok gibi video klipleri bir şarkının veya müziğin ritmiyle otomatik olarak senkronize edebilen makaralar için Sound Sync adlı bir özellik tanıttı.

Facebook Reels

Instagram Reels ile başlayan güncelleme, toplam dört yeni özellik getiriyor. İlki, Instagram’ın artık kullanıcıların kendi ses kliplerini içe aktarmasına ve bunları Reels uygulamasına izin vermesidir. Ses klibi 5 saniyeden uzun olduğu sürece bir Reelsüzerine uygulanabilir.

Yeni gelen bir sonraki özellik, daha önce yalnızca Instagram hikayeleri için kullanılabilen anket, test ve emoji kaydırıcı çıkartmalarının eklenmesidir. Şablonlar adlı üçüncü yeni özellik, TikTok’un şablonlarına oldukça benzer ve kullanıcıların şablon olarak başka bir Reels kullanarak Reels oluşturmasına olanak tanıyor. Instagram, uygulamada bir şarkıya veya başka bir trende uygun zaman damgaları sunar ve kullanıcılar, eşleştirmek için kendi fotoğraflarını veya videolarını ekleyebilir. Instagram’a gelen son özellik, artık 90 saniyeye kadar videolara izin veren bir Reelsin maksimum uzunluğunun artmasıdır.

 

Galaxy Watch 5 sıcaklık sensörü ile gelebilir