Ana SayfaSosyal MedyaFacebook ve Instagram Avrupa'da video kalitesini düşürme kararı aldı

Facebook ve Instagram Avrupa’da video kalitesini düşürme kararı aldı

Facebook ve Instagram, daha stabil bir internet sistemi için videoların görüntü kalitelerini düşürme kararı aldı. İşte detaylar.

Facebook da harekete geçti! Bir süre önce yaptığımız haberimizde, koronavirüs sebebiyle özellikle Avrupa’daki internet kullanımında ciddi artışların yaşandığından ve bu bağlamda bir takım sıkıntıların doğabileceğinden söz etmiştik.

Yetkililer, eğer önlem alınmazsa yoğunluk sebebiyle internet altyapısında ciddi sorunların meydana gelebileceğinden söz etmiş ve ilk önemli adım olarak da izlenen videoların görüntü kalitelerinin HD’den standarta çekilmesinin sağlıklı olacağını belirtmişti.

Bu bağlamda YouTube, bünyesindeki videoların görüntülerini düşürme kararı almıştı. Şimdiye yeni adımlar da gelmeye başladı. Dünyanın en popüler sosyal paylaşım platformu olan Facebook, bünyesindeki videoların görüntü kalitelerini düşürüyor. Üstelik sadece Facebook da değil. Bant genişliğinin stabilitesini sağlamak amacıyla Instagram ve Disney+’ta da videoların görüntü kalitesinde düşüşlere gidilecek.

Facebook, Avrupa'da video kalitesini düşürme kararı aldı

Peki Facebook ve diğerleri neden bu kararları alınıyor? “Koronavirüs sebebiyle” dedik, ama biraz daha açalım isterseniz: Salgın sebebiyle pek çok iş yeri kapalı ve imkânı olanlar evlerinden çalışıyor. Sokağa çıkmak da pek önerilmediği için insanlar evlerindeki boş vakitlerini internetle geçirebiliyor ve genellikle kısa video, dizi ya da film gibi detaylara yöneliyorlar.

Razer DeathAdder v2 gaming mouse ve Razer Cynosa Lite gaming klavye

Haliyle bu da yoğun bir internet kullanımı anlamına geliyor ve sistemin zarar görmesine yol açabilir. Bu sebeple de sisteme daha az yük binmesi adına videolardaki çözünürlüklerin düşürülmesiyle yükün bir nebze hafifletilmesi amaçlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU