Eurovision 2022 Rus hackerlar tarafından hedef alındı

Eurovision 2022

Rusya destekçisi hackerlar, Ukrayna’nın kazandığı Eurovision 2022 sırasında yarışmayı yayınlayan kanala siber saldırı düzenledi.

Bildiğiniz gibi Avrupa ülkelerini temsil etmesi için seçilen şarkıcıların ve müzik gruplarının hünerlerini sergilediği müzik yarışması Eurovision, geçtiğimiz hafta sonu düzenlendi. Eurovision 2022’nin kazananı tüm Avrupa’nın desteğini alan Ukrayna oldu.

Rusya-Ukrayna savaşı başladığı günden beri hem Avrupa’da hem de uluslararası toplumda pek çok şeyden dışlanan Rusya, tahmin edileceği üzere Eurovision 2022’de de yer almadı. Elbette bu durum Rusya cephesinden tepkileri de beraberinde getirdi. Rusya yanlısı bir grup hacker, kendilerine karşı tavır alan Avrupa ülkelerine tepki olarak bu yılki Eurovision’ı hedef aldı.

Kripto para dolandırıcılığı

Eurovision organizasyon ekibi, yarışma devam ettiği sırada Rusya destekçisi hackerların siber saldırıları ile uğraşmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Bu yıl Eurovision’a ev sahipliği yapan İtalya’da polis teşkilatı, Eurovision sırasında ülkenin internet altyapısını ve yarışmayı yayınlayan kanalları hedef alan çok sayıda siber saldırıyı başarıyla engellediklerini söyledi. Hackerların ayrıca oylama sürecinde kullanılan sisteme karşı da bir DDoS saldırısı başlattıkları fakat başarılı olamadıkları açıklandı.

İtalyan polisi tarafından yapılan açıklamaya göre siber saldırıların arkasında Rus yanlısı oldukları bilinen hacker grubu Killnet ve zaman zaman onlarla birlikte adı anılan bir diğer hacker grubu olan Legion var. Killnet ise Telegram üzerinden bir açıklama yaparak bu iddiaları yalanladı.

Galaxy Z Fold 4 arka kamerasıyla etkileyecek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir