Epic şimdi de Google’dan memnun değil

Epic şimdi de Google'dan memnun değil

Google Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Android geliştiricilerinin uygulamalarında kendi faturalandırma sistemlerini kullanmalarına izin vermeyi test edeceğini duyurdu. Ancak Epic  bir şeylerden memnun değil. İşte tüm detaylar.

Google’un attığı bu adımla birlikte uygulama ekonomisi çarpıcı bir şekilde yeniden şekillenecek. Bununla birlikte, uygulama pazarlarını açmanın güçlü bir savunucusu olan Epic bu karardan çok memnun değil. Google, Fortnite’ı doğrudan ödemeleri dahil ettiği için Google Play’den çıkardı. Bunun ardından Epic Games Google’a dava açtı. Şirketin The Verge ile paylaştığı bir açıklamaya göre, Epic daha fazla seçenek sunan bir uygulama ekosistemini talep ediyor.

Epic şimdi de Google'dan memnun değil

Epic’in kamu politikasından sorumlu başkan yardımcısı Corie Wright, yaptığı açıklamada, “Apple ve Google, yeniliği engelleyen, fiyatları şişiren ve tüketici seçimini azaltan politikalarla pazar güçlerini kötüye kullanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. “Tüm geliştiriciler ve tüketiciler için adil ve açık platformlar için savaşmaya devam edeceğiz. Şirketleri rekabete aykırı davranışlarından sorumlu tutmak için politika yapıcılar ve düzenleyicilerle birlikte çalışacağız” ifadelerini ekledi.

Google’ın yeni pilot uygulaması kapsamında geliştiriciler, standart Google Play sistemine ek olarak bir faturalandırma seçeneği sunabilecekler. Bununla birlikte, Spotify şu anda programdaki bilinen tek geliştirici ve başka kimlerin katılabileceği veya ne zaman daha yaygın olarak kullanıma sunulacağı belirsiz. Epic sözcüsü Elka Looks The Verge’e verdiği demeçte, “Epic pilotun bir parçası değil. Epic’in bir teklifi reddedip reddetmediğini veya basitçe katılmasının istenip istenmediğini paylaşmadı” ifadelerini kullandı.

Epic ve Spotify gibi şirketler, yıllarca Apple ve Google’ın uygulama mağazası politikalarını, yüksek ücretler olduğunu iddia ettikleri şeyler de dahil olmak üzere eleştirdi. Bununla birlikte, Google alternatif faturalandırma sistemleri konusundaki duruşunu gevşetiyor olsa da, Google, pilot uygulamanın bir parçası olarak Spotify’dan bir tür komisyon alacak gibi görünüyor.

TikTok hesabım çalındı diye üzülmeyin! İşte geri alma yöntemi!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir