Epic Games ‘e Facebook’dan destek

Fortnite App Store

Epic Games piyasadaki zorba firmalar olan Apple ve Microsoft’a tek başına savaş verirken, destek hiç ummadıkları bir yerden geldi. Facebook “App Store’un yüksek komisyon oranı küçük işletmelere destek olmamızı engelliyor.”

Epic Games’in savaşı mobil mağazalardaki komisyon ücretlerini atlatabilecek bir yöntem geliştirmeleri ile start verdi. Oyun mobil platformlarına geldiğinde oyuncular oyun içi satın alma işlemi yaptığında bu ücretin ciddi bir ücreti Apple ve Android’e ciddi komisyon ücretleri veriyordu.

Şöyle ki oyun içerisinde toplamda 1.2 milyar dolarlık harcama yapıldığı ve bunun 360 milyon doları Apple’ın kasasına girmiş. Durum böyle olunca Fortnite’da, Apple veya Google’a komisyon vermeden, daha ucuza, ödeme yapabilecekleri bir sistem oturttu. Böyle olunca Fortnite, hem App Store’dan hem de Play Store’dan kaldırıldı. Firmanın cevabı durumu mahkemeye taşırken, cevabını ise öncelikle kendi sitesinden yayınladığı bir video oldu.

Apple’ın, zamanında çektiği ünlü reklamlardan birinin parodisi olarak hazırlanmış bu videoda çürümüş bir elmayı, Orwellyen bir mekanda propaganda konuşması yapıyor.

Epic Games 'e Facebook'dan destek

Facebook’da Epic Games ‘e destek çıkarak Küçük işletmelerin sayfalarında aşçılık, egzersiz ve yoga gibi ücretli çevrimiçi etkinlikler düzenlemesini sağlayan yeni bir etkinlik özelliği üzerinde çalışan Facebook, Apple’ın App Store politikaları nedeniyle sayfa sahiplerinin bu özellikten fazla yararlanamadıklarını ve firmaların bu özelliklerden dolayı istedikleri verimi alamadıklarını söyledi.

Facebook kanadından yapılan açıklama şu şekilde: “Apple’dan %30 App Store komisyon oranını düşürmesini veya COVID-19 sırasında mücadele eden işletmelerin tüm masraflarını karşılayabilmemiz için Facebook Pay’i sunmamıza izin vermesini istedik. Ancak Apple taleplerimizi reddetti ve KOBİ’lere zor şartlar altında kazandıkları gelirlerinin yalnızca %70’ini alabilmelerine imkan tanıdı.” 

Huawei için zor günler başladı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir