C++, en popüler programlama dili listesinde Java’yı geride bıraktı

programlama dili

C++, tarihte ilk kez Java’yı geride bırakarak en popüler üçüncü programlama dili oldu. İlk sırada ise yine Python var.

Yazılım dünyasının yükselen yıldızı konumunda olan C++, son dönemde yazılımcıların en çok tercih ettiği programlama dillerinden biri haline geldi. C++’ın son yıllardaki bu yükselişi yazılım dünyasındaki dengelerin de değişmesine neden oldu. Öyle ki Java artık bugün en popüler üç programlama dilinden biri bile değil. TIOBE Index tarafından yayınlanan son rapora göre C++, tarihte ilk kez Java’yı geride bırakarak en popüler programlama dilleri listesinde üçüncü sıraya yükseldi. Zirvede ise bir kez da Python yer alıyor.

Her gün bir milyardan fazla kod incelediğini söyleyen TIOBE Index tarafından paylaşılan verilere göre, en popüler programlama dilleri listesinde bir kez daha ilk sırada yer alan Python’un kullanım oranı yüzde 16.66. Onun hemen ardından, yüzde 16.56 pazar payına sahip olan C geliyor. C’nin Python ile arayı kapatması, yayınlanan raporda dikkat çeken bir diğer detay oluyor.

c

Geçtiğimiz yılın aralık ayında üçüncü sırada yer alan Java’nın dünya genelindeki kullanım oranı yüzde 1.7 düştü. Bu da Java’nın tarihte ilk kez C++’a geçilmesine sebep oldu. Dördüncü sıraya gerileyen Java’nın pazar payı yüzde 11.82. Üçüncü sıraya yükselen C++’ın pazar payı ise yüzde 11.94.

TIOBE Index tarafından hazırlanan listenin beşinci sırasında ise, yüzde 4.92’lik pazar payıyla ilk dördün epey gerisinden gelen C# yer alıyor. Bir dönemin popüler programlama dili JavaScript yedinci, PHP ise 12. sırada yer alıyor. Apple’ın Swift’i ise 15. sırada.

Xiaomi 13 ve 13 Pro tanıtıldı