Ana SayfaGenelElon Musk TURKSAT 5A uydusunu Ermenistan nedeniyle fırlatmayabilir

Elon Musk TURKSAT 5A uydusunu Ermenistan nedeniyle fırlatmayabilir

Elon Musk TURKSAT 5A uydusunu Ermenistan faktörü nedeniyle fırlatmaktan vazgeçebilir. Peki bu ihtimal gerçekten mümkün mü?

Kurduğu büyük girişimlerle tanınan Elon Musk, TURKSAT 5A uydusunu Ermenistan faktöründen dolayı fırlatmaktan vazgeçti. Normal şartlarda bu uydunun sorunsuz bir şekilde ve vaktinde fırlatılması gerekiyordu. Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerçekleşen çatışma nedeniyle her ne kadar düşük bir ihtimal olsa bile yine de bazı problemler yaşanabilir.

Elon Musk’ın mail adresine binlerce mesaj atıldı

SpaceX şirketine gönderilen mesajlara bakıldığında daha çok Elon Musk merkezli oldukları görülüyor. “Eğer Elon Musk Ermeni olsaydı?” başlığı altında gönderilen bu tür mesajlar, tamamen karar değiştirebilmek için atılıyor. Bu mesajlardan binlerce atılması ise işi daha da farklı bir noktaya taşıdı.

Elon Musk TURKSAT 5A

Bu mesajlar herkesi ikiye böldü diyebiliriz. Bazıları Musk’ın uyduları fırlatmaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade ederken kimileri de böyle birşeyin mümkün olmadığını ifade ediyor. Özellikle de yapılan resmi anlaşmalara ve kararın çoktan verilmiş olmasına bakarsak bu uydunun uzaya gönderileceğine yüksek ihtimal verebiliriz.

TURKSAT 5A uydusu için bu kadar tepki gösterilmesinin en büyük nedeni Türkiye’nin Ortadoğu’daki elini güçlendirecek olması. Bu uydu ile birlikte gözlemlenebilen alan çok daha geniş olabilecek. ABD ise uydu faaliyetlerine kısıtlama getirmek istiyor. Böyle bir durumda SpaceX yoğun baskı altında kalabilir.

Elon Musk için pek kolay bir süreç olmayacak. Eğer ABD bu konuda sert çıkarsa işler daha da karmaşıklaşır. Sizce Musk nasıl bir karar verecek? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. tabi ki iptal edecek. herkes lobi yapmış biz ancak halen hobi yapıyoruz . yahudi yunan ermeni hepsi etkileyebiliyor ABD nin kararlarını. biz armut topluyoruz sonra git ABD ye kız ! esas kendimize kızalım. uluslarası ilişkilerde bu kadar beceriksiz olursak tabi ki bunlar olur. ermenistanı kollamasının ABD için ne gibi mantıklı sebebi olabilir? yok. senatörlerini yetkililerini muhtemelen kişisel baskılarla ödüllerle, sonuçta ABD yi kendi yanına çekmeyi becermişler. f 35 israil istemediği için alamadık. s400 israil istemediği için aktif kullanamıyoruz. ey diye nutuk attık sonra kaldık. yunana ey dedik sonra gemimizi çektik! niye bunlar çünkü yahudi, yunan lobileri abd yi harekete geçirdi. etkin bir türk lobisi oluşturmak için bu hükümet 20 yılda ne yaptı? . TR olarak hep mi avucumuzu yalıyacağız ?

  2. Şaka mı bu haber başlığı, ticari iki taraflı sözleşme imzalanmış ve üç beş kişi protesto etti diye imzalanmış sözleşme tek taraflı iptal edilecek öyle mi? Hangi dünyada yaşıyorsunuz siz, imzaları atılmış bir sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh etmenin sonuçlarından haberiniz yok herhalde.

    Ermeniler sözleşme feshinden doğacak sonuçları karşılamayı göze alırlarsa ancak böyle bir şeyi bir ihtimal yapabilir spacex, ki o bile çok düşük bir ihtimal, böyle bir şey yapan şirket güvensizlik doğurur ve gelecekteki yapacakları sözleşmeleri de etkiler, ağır PR kaybına sebebiyet verir spacex için

    Çocuk oyuncağı değil bu işler iki bebe ağladı diye şirketler arası yapılmış ıslak imza atılmış sözleşme iptal edilsin.

  3. adam anıtkabire gelip oradan fotoğraf paylaştı istikbal göklerdedir yazılı Türkiyeye ve Atatürkümüze karşı bir empatisi var kesinlikle yollar uyduyu

  4. Göndersin ya da göndermesin.Öncelikle serinkanlılıkla olacakları görelim.uydu gönderen tek şirket bu değil.Tek ülke de amerika değil. her şeyin çözümü vardır. lobi mobi eni konu eskiden zayıf ülkeler üzerinde baskı kurma aracıydı.Senato gibi, alt komisyon gibi herhangi bir enstruman.İsterlerse gönderirler. Göndermezlerse de dünyanın sonu değil.Her şeyin çaresi bulunur.NOKTA.

  5. cok bir şey ifade etmez gonderecek çoook yer war ayrıca 3 5 sene sonra zaten kendimiz yollarız ayrıca amerika bir bok yapamaz uluslar arası sozleşmeler war bizim uydumuza zarar werirse kendi uyduları da güwende olmaz artık yani bukadar korkmayın korkağın malı da olmaz karısı da olmaz kısaca bi haltı olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting