Elektrikli araç şarj süresi 10 dakikanın da altına düşüyor!

Tamamen elektrikli Toyota C HR Pekin Otomobil Fuarı’nda ortaya çıktı

Teknoloji gelişmeye ve geliştikçe de sorunları birer birer çözmeye devam ediyor. Elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel olan şarj süresi sorunu da tarihe karışıyor.

Elektrikli araç şarj süresi 10 dakikanın da altına düşüyor! Elektrikli araçlar artık hayatımızın olağan bir parçası. Ancak bunun anlamı kafamızı nereye çevirsek orada bir elektrikli araç görüyoruz değil çünkü böyle bir durum yok. Maalesef elektrikli araçların henüz ülkemizde yeterince yayıldığını söylemek bir hayli güç. Ancak işin doğrusu, her ne kadar bizim ki kadar az olmasa da, Avrupa’da da elektrikli araçların sayısı hale sektörün emekleme evresinde olduğunu gösteriyor.

Elektrikli otomobil fiyatlarında düşüş

İnsanların elektrikli araçlara akın etmesinin önünde yatan en önemli sebep ise tabi ki bu araçların şarj sürelerinin oldukça uzun olması. Eğer benzinli ya da dizel bir araç kullanıyorsanız ve aracınızın deposunu fullemek isterseniz, bir benzin istasyonuna uğrayıp yaklaşık 5 dakika içerisinde de kaldığınız yerden yolunuza devam edebilirsiniz. Üstelik deponuzda ağzına kadar dolu olacaktır.

Rivian elektrikli otomobil

Elektrikli araç şarj süresi 10 dakikanın da altına düşüyor!

Ancak elektrikli otomobillerde durum pek böyle değil. Eğer bir şarj istasyonuna uğrayıp aracınızı şarj etmek isterseniz, ortalama 40-45 dakika içerisinde %100’lük seviyeye ancak ulaşabilirsiniz. İşte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir üniversite tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji, akülerin hem boyutlarını küçültmeyi, hem verimliliklerini arttırmayı hem de şarj süresini hatırı sayılır bir şekilde kısaltmayı başardı.

elektrikli otomobil

Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre, sahip olunan ileri düzey teknoloji sayesinde verimliliği arttırılmış bataryaların şarj süresinin 10 dakikanın altına geleceği iddia edildi. Tabi henüz bu konuyla alakalı bir açıklama yapılmadığını da belirtelim.

Apple şarj aleti yüzünden ceza yedi!