Ana SayfaAkıllı TelefonApple şarj aleti yüzünden ceza yedi!

Apple şarj aleti yüzünden ceza yedi!

Apple, iPhone’ları şarj cihazıyla göndermeyi durdurma kararı nedeniyle Brezilya’daki mahkeme savaşlarını kaybetmeye devam ediyor.

Apple şarj aleti yüzünden ceza yedi! São Paulo eyalet mahkemesi, bir grup borçlu, tüketici ve vergi mükellefi olan Brezilya Tüketici Derneği tarafından açılan davada teknoloji devi aleyhine karar verdi ve 19 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Buna ek olarak mahkeme, Apple’a Brezilya’da geçtiğimiz birkaç yıl içinde iPhone 12 veya 13 satın alan tüm müşterilere bir şarj cihazı tedarik etmesini ve tüm yeni satın alımları dahil etmeye başlamasını emretti. Apple, bekleneceği üzere, haber kuruluşuna karara itiraz edeceğini söyledi.

Apple şarj aleti

Barron’s’a göre, davadan sorumlu yargıç, telefon satın alımlarında şarj cihazlarının yer almamasını “tüketicilerin ilkinin çalışması için ikinci bir ürün satın almasını gerektiren” kötü niyetli bir uygulama olarak nitelendirdi. Apple, bir süredir Brezilyalı yetkililerle bu konuda anlaşmazlık yaşıyor. 2021’de Sao Paulo tüketici koruma ajansı Procon-SP, Apple’a güç adaptörünü iPhone 12’den çıkardığı için Brezilya’nın Tüketici Savunma Yasasını ihlal ettiğini söyleyerek yaklaşık 2 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Apple şarj aleti

Apple şarj aleti yüzünden ceza yedi!

Bu Eylül ayında ülkenin Adalet Bakanlığı, Apple’ın şarj cihazı olmayan iPhone’ları satmasını yasaklayan bir emir yayınladı. Ayrıca şirkete 2.38 milyon dolar daha para cezası verdi ve iPhone 12’nin Brezilya’nın ulusal telekomünikasyon ajansına kaydının iptal edilmesini emretti. Teknoloji devi bu karara  da itiraz ediyor.

Apple şarj aleti

Apple, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesiyle 2020’de iPhone’larını güç adaptörleriyle satmayı durdurdu. Şirket, cihazın her satın alımında şarj cihazlarının çıkarılmasıyla ilgili çevresel kaygıları dile getirdi ve kararın 861.000 ton bakır, çinko ve kalay tasarrufu sağlayacağını iddia etti. Brezilya Adalet Bakanlığı, Apple’a cihazlarına USB-C desteği vermek gibi başka şekillerde çevreye yardımcı olabileceğini söyleyerek bu gerekçeye aldırış etmedi. Avrupa’da, Avrupa Parlamentosu USB-C’yi AB’de ortak şarj standardı yapmak için oy verdikten sonra, Apple’ın bunu yapması için birkaç yılı var. Bölgede satılan iPhone gibi mobil cihazların 2024 yılı sonuna kadar USB-C şarj kablolori ile gelmesi gerekecek

House of the Dragon bölüm sayısı belli oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting