Askere gidecekler için e-Devlet’ten yeni uygulama: e-Yoklama

e-Yoklama

Son dönemde sunduğu hizmetler ile gündeme gelen e-Devlet, şimdi de askere yakın zamanda gidecekler için yeni bir özelliğini duyurdu. e-Yoklama olarak açıklanan bu özellik sayesinde, askere gidecek olanlar gerekli tüm bilgilere e-Devlet üzerinden ulaşabilecek.

e-Yoklama ne işe yarayacak?

14 Mayıs tarihinde kullanıma sunulması beklenen bu yeni hizmet sayesinde; yoklama işlemi için gerekli olan bilgi formları e-Devlet üzerinden doldurulabilecek. Bu formları daha sonra aile hekimininize götürerek onaylatabileceksiniz. Yoklama hizmetinin yanında sağlık muayenesi için gerekli olan işlemleri de e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.

e-Devlet tasarımını değiştirdi

Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı iş birliğinde başlatılan bu proje, Manisa ve Ankara‘da şimdiden denenmeye başlandı. 14 Mayıs’tan sonra bu hizmet Türkiye genelinde de kullanıma sunulacak.

e-Yoklama

Askerlik Yoklaması hizmeti sayesinde; askerlik şubesine gitmeden hızlı bir şekilde işlemleri internet ortamından yapmak büyük kolaylık sunacak. Ayrıca bu proje sayesinde aile hekimleri daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde askerlik yoklaması ve sağlık muayenesi işlemlerini yapabilecek.

e-Devlet, yeni hizmetleri ile özellikle kamu alanındaki işlemleri hafiflettiği gibi maliyetleri de düşürüyor. Önümüzdeki dönemde yeni duyurulacak olan hizmetler sayesinde, e-Devlet’in daha kullanışlı olacağını düşünüyoruz.

:: e-Devlet’e sizce başka hangi hizmetler eklenmeli?