Ana SayfaHaberDünyanın olası sonu görüntülendi

Dünyanın olası sonu görüntülendi

Gökbilimciler nihayet ölü bir yıldızın bir gezegenin üzerine düşüşünü görüntülediler. Bu da dünyanın olası sonuna net bir bakış sundu. İşte detaylar.

Bilim insanları, Nature dergisinde 9 Şubat’ta yayınlanan bir çalışmada dünyanın olası sonuna bir ışık sundu. Dünya’yı milyarlarca yıl sonra bekleyebilecek şiddetli sonun bir ön izlemesini paylaştılar. Birleşik Krallık’taki Warwick Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Tim Cunningham, “Bu tespit, eski gezegen sistemlerinin kalıntılarının biriktirdiğine dair ilk doğrudan kanıtı sağlıyor” dedi. “Kendi Güneş sistemimiz de dahil olmak üzere bilinen binlerce ötegezegen sisteminin olası kaderine bir bakış elde ettik” ifadeleri kullanıldı.

Dünyanın olası sonu görüntülendi

Samanyolu’ndaki tüm yıldızların yaklaşık %97’si hayatlarını “beyaz cüceler” olarak sona erdirecek. Ölen yıldızlara bilim dünyasında beyaz cüce deniyor. Parlak ve canlı bir yıldızdan ölen bir yıldıza geçiş uzun bir süreç alıyor. Bu ölen ve düşen yıldızlar da gezegenlerin sonu olabiliyor. Dünya da böylesi bir olası senaryoda yok olabilir.

Bilim insanları, gezegenlerin veya onlardan geriye kalanların ölü bir yıldızın etrafında dönmeye devam edebileceğinden şüpheleniyor. Bazen, bu gezegensel kalıntılar, ölü yıldızın yüzeyine spiral bile çizebilir ve yıldızın bir parçası haline gelebilir. Daha önce yapılan çalışmalar, spektroskopi adı verilen bir tekniğe dayanıyor. Şu ana kadar ölü yıldızların ölü gezegenleri yuttuğuna dair herhangi bir kanıt net bir şekilde kanıtlanmamıştı. Ancak son gözlemler dünyanın da böyle bir sona sahip olabileceğini gösterdi.

Ferrari otomobiller akıllanmaya başlayacak: Teknoloji ve tasarımın birleşmesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting