Ana SayfaGenelMesh WiFi ağı kurmanın kolay yolu

Mesh WiFi ağı kurmanın kolay yolu

TP-Link’in yeni nesil ağ ürünlerinin birçoğunda yer alan OneMesh teknolojisi sayesinde evlerde kolayca Mesh WiFi ağı kurmak mümkün oluyor. Özel bir Mesh sistemi almadan, Mesh ağı kurulabiliyor.

Bir evde ya da küçük ofiste Mesh ağı kurmak için genelde Mesh WiFi sistemleri alıp kurmak gerekiyor. Örneğin TP-Link’in Deco serisi ürünleri bu konuda ideal çözümler arasında. Ama Mesh sistemi almadan da Mesh ağı kurmak mümkün!

TP-Link’in OneMesh adını verdiği Mesh eko sistemi, modem, yönlendirici (router), WiFi menzil genişletici (range extender), 4G router gibi farklı ağ ürünlerinde artık standart hale geldi. Yeni nesil TP-Link ağ ürünlerinin çoğunda OneMesh desteği bulunuyor. Ayrıca yeni model olmasa da var olan birçok modelin yeni sürümlerinde (versiyonlarında) de OneMesh teknolojisi yer alıyor. Bu sayede OneMesh desteğine sahip bir TP-Link ağ ürünü kullananlar, Mesh WiFi ağına ilk adımı da atmış oluyorlar.

Mesh WiFi

OneMesh ile nasıl Mesh ağı kuruluyor?

TP-Link’in OneMesh teknolojisine sahip ürünler birbirine bağlandığında Mesh WiFi ağı oluşturulabiliyor. Örneğin, OneMesh desteği olan bir modemi ya da yönlendiricisi olan bir kullanıcı, evin her yerinde WiFi’a erişmek için OneMesh desteği olan bir menzil genişletici alıp kurduğunda ev ağı artık bir Mesh WiFi ağı oluyor. Mutlaka önce OneMesh destekli modem sahibi olunması da gerekmiyor. Tercih ettiği/kullandığı menzil genişletici ya da powerline adaptörü OneMesh destekli olan bir kullanıcı modemini yenilemek istediğinde ya da bir yönlendirici ağa dahil edeceğinde OneMesh destekli bir model tercih edebilir ve yine Mesh WiFi ağına kolayca sahip olabilir.

Mesh teknolojisi sayesinde ağa eklenen OneMesh destekli yeni ağ ürünleri de aynı ağ adı ve şifreyle çalışıyorlar ve bu cihazlar arasında geçiş kullanıcı tarafından hissedilmiyor. Salondan çıkıp evin ucundaki odaya bağlantı kesilmeden, yeni ağı seçmeden ve şifre girmeden online olarak gidilebiliyor. OneMesh ile hem güçlü, hem de kesintisiz bir WiFi ağı kurulmuş oluyor.

Mesh WiFi

TP-Link kullanıcıları kolayca MeshWiFi ağı oluşturmak isterlerse kullandıkları TP-Link ürününde OneMesh desteği olup olmadığını kontrol edebilirler. TP-Link yetkilileri, OneMesh desteğine sahip herhangi bir ağ ürününe sahip olan kullanıcıların, yeni bir ağ ürünü alacağı zaman OneMesh destekli bir modeli tercih etmelerinin avantajlı olacağını belirtiyorlar.

Böylece örneğin yönlendiricisi OneMesh destekli olan bir kullanıcı, powerline adaptör ya da menzil genişletici almak istediğinde OneMesh destekli bir modeli seçerse evde Mesh WiFi ağı oluşturabilir. Tüketiciler ağ ürünü alırken bu tür özelliklere de dikkat etmeliler ve yeni nesil ağ teknolojilerine sahip ürünleri tercih etmeliler.

Otomotiv sektöründen fırsatçılara yeni çözüm: Kara liste!

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting