Ana Sayfa Genel Denizlerimizi Temizleyecek Teknoloji

Denizlerimizi Temizleyecek Teknoloji

Üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizde, denizlerde yaşanan kazalar sonucunda petrol ve türevleri gibi maddeler deniz yüzeyine yayılarak kirliliğe sebep oluyor. Sağlık açısından da zararlı sonuçları olan bu durumdan kurtulmak için geliştirilen sünger sayesinde, denizler de ki en ufak petrol ve türevleri temizlene bilecektir.

İTÜ’lü mühendisler tarafından geliştirilen süngerimsi madde sayesinde denizde yaşanan kazalardan dolayı yaşanan kirlilik artık tarih olacaktır. Uluslar arası denizlerde de büyük petrol tankerlerinin batması sonucu yaşamın olduğu yerlere doğru yığılan petrol, kirliliğe sebep oluyordu. Büyük çevre kirliliğine sebep olan bu durumdan da Türk mühendislerinin geliştirmiş olduğu ürün sayesinde tehlike olmaktan çıkacaktır. Sünger şeklinde olan sorbent niteliğine sahip ürün için TÜBİTAK 450 bin lira destek verdi.  Bilimsel ve teknolojik araştırma projelerini destekleme programı kapsamında TÜBİTAK bu desteği İTÜ’lü mühendislere sağlamıştır. Ama düşünüldüğü zaman kirlilikten meydana gelen zararları karşıladığı için proje maliyetinden daha fazla kar elde edilmesini sağlayacaktır. Atıklardan dolayı turizm ve deniz hayvanlarının ölmesi sonucu yaşanan kayıplarda sarılmış olacaktır. Normalde 450 bin lira harcanmasına gerek görmeye bilirsiniz. Çünkü petrol sızıntıları sonucunda kullanılan talaş sistemi daha az maliyetle deniz üzerinde ki Petrolü emiyor. Ancak bu emme işlemi yüzde yüz başarı sağlamıyor. Bir ikincisi de, talaşların petrolü emmesi sonucunda doyma noktasına geliyor ve kendisi deniz yüzeyinde temizlenmesi gereken bir atık oluyor. Bu da başka bir masrafı ve zaman kaybını yaşatıyor. İsrafa neden oluyor. Bu ürün ise sadece petrol ve türevlerini emerek, daha hızlı ve yüzde yüz sonuç sağlıyor. Deniz yüzeyine yayılmış olan petrol, alanı ne kadar geniş olursa olsun, kısa sürede emilerek, deniz eski doğal haline, sağlıklı haline hemen getiriliyor.

20130318_deniz_2

Düşünüldüğü zaman bu ürün ile daha az zamanda daha iyi sonuçlar alınacaktır. Zaman kaybından yaşanan kayıplar yaşanmayacaktır. Kısa sürede denizin yüzeyinin eski haline getirilmesi, çevre kirliliğini sorun olmaktan çıkaracaktır. Ürünün üretime sürecine girmesi daha gerçekleşmedi. Yapılan test sonuçlarında başarılı olduğu belgelendi. İhraç edile bilecek olan bu ürünle, uluslar arası bir sorunu, Ulasal teknolojimizle çözmenin gururunu yaşamaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting