Ana SayfaGenelÇip kriz bu defa Türkiye'yi vurdu!

Çip kriz bu defa Türkiye’yi vurdu!

Dünya genelinde uzun bir süredir devam eden çip krizi bu defa Türkiye’deki bir büyük otomobil üreticisini vurdu.

Çip kriz bu defa Türkiye’yi vurdu! Covid-19 pandemisinin insanlığa ne kadar büyük bir zarar verdiği artık herkesin malumu. Ömürlerimizden koca koca seneler çalan bu küçük hastalık, daha uzunca bir süre daha bizimle gibi görünüyor. Belki biz bir şekilde bu hastalıkla yaşamayı öğrendik ancak otomobil sektörü, hala Covid-19’un yarattığı çip kriziyle mücadele etmeye devam ediyor.

Sektörde yaklaşık 1 yıldır süren çip krizinin en az 1 sene daha devam edeceği düşünülüyor. Bu öngörü ise, birçok markanın daha en kötüyü görmediğini düşünmesine neden olabilir. Öyle ki Renault, yakın gelecekte daha kötü bir duruma düşmemek adına, şimdiden üretim kısıtlamalarına gitmeye başladı.

Çip kriz bu defa Türkiye'yi vurdu

Çip kriz bu defa Türkiye’yi vurdu!

Renault Türkiye’den gelen habere göre, Bursa da Megane ve Clio modellerini üreten fabrika, çip krizi nedenle önce ilk etapta 7 günlük üretim molası verecek. Bu molanın ardından 3 günlük bir üretim sürecinden sonra ise bir 7 günlük üretim arası daha olacak. Yani fabrika önümüzdeki 17 günde sadece 3 gün üretim yapacak.

Benzer durum daha öne Toyoto’nın da başına gelmiş, dünyaca ünlü otomobil üreticisi bir yılda %20’ye yakın üretim kısıtlamasına gideceğini duyurmuştu. Bir diğer otomobil üreticisi Opel ise, panedemiyi sebep göstererek Almanya’daki üretimini Ocak 2022’ye kadar ertelediğini duyurmuştu. Benzer bir açıklama yapan Mercedes ise, üretim konusunda yaşadığı sıkıntılardan dolayı siparişlerin 1 yıla kadar bekletilebileceğini açıklamıştı.

Facebook kara listesi herkesin ağzını açıkta bıraktı: Listede Türkiye bile var

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU