Çinli katil drone’lar savaşların yıkıcılığını artıracak

Çin katil drone 1

Savaşların giderek arttığı ve barış ortamının bozulmaya başladığı günümüz dünyasında Çinli katil drone’lar tehlikeyi daha da artırıyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, savaşın şekli de değişiyor. İşte haberimizin detayları.

Savaş teknolojisi günlük hayatta kullanılan teknoloji ile aynı oranda büyüyor. Akıllı telefonlar için kullanılan yapay zeka ekipmanları aynı zamanda savaş aletleri için de tercih edilebiliyor. Drone modelleri ise savaş ekipmanları geliştiren ülkeler için adeta vazgeçilmez bir ürün.

Çinli katil drone’lar savaş bölgelerine satılıyor

Dünyanın en büyük silah ihracatçıları içerisinde yer alan Çin, bu konumunu daha da büyütmek istiyor. Özellikle Orta Doğu gibi savaş bölgelerine Çin düzenli olarak silah ekipmanları gönderme peşinde.

Çin katil drone

Son olarak geliştirilen katil drone modelleri ise helikopter tarzında. Hem otonom hem de manuel olarak çalışabilen bu ürünler gözcülük yapabiliyor. Ayrıca bu ürünlere takılacak çeşitli silah ekipmanları ile birlikte saldırı için de tercih edilebilir. Bu modelde asıl dikkat çeken taraf otonom kullanılabilmesi. Herhangi bir insana ihtiyaç duymadan drone, hedefleri yok edebilir.

Çin, bu drone modellerini Pakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelere satmaya başlayacak. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde bu tür savaş ekipmanlarının daha fazla sahada kullanıldığını göreceğiz. Peki sizce Çin bu tür ürünlerin satışını arttırarak savaş riskini büyütüyor mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

ABD Çin drone’larının kullanımını yasakladı