Çin yapay zeka çalışmaları akıllara durgunluk veriyor: İnsanlık dışı kullanım

Çin yapay zeka çalışmaları

Çin yapay zeka çalışmaları nedeniyle çok büyük tepkiler alıyor. Özellikle bazı konularda yapılan çalışmalar akıllara durgunluk verecek cinsten. İşte konuyla ilgili merak edilen bütün ayrıntılar.

Çin yapay zeka çalışmaları uzun bir süredir tartışma konusuydu. Ancak iş çok farklı bir noktaya ulaştı. Ülkede yer alan ulusal bilim merkezi siyasi parti üyelerinin faaliyetlerinin kalitesini ölçen ve sorunları çözen yeni yapay zeka geliştirdiğini açıkladı. Bu yapay zekanın amacı tamamen siyaset olacak.

Yapay zeka temelde insanlığın sorunlarını çözmek için çalışıyor. Ancak bazı ülkeler onu adeta iktidar aracı için kullanıyor. Çin bu konuda en iyi örnek olabilir. Konuyla ilgili yapılan bir paylaşıma baktığımızda Çin’de yapay zekanın adeta bir sadakat ölçüm sistemi olacağı ifade ediliyor.

Çin yapay zeka çalışmaları

Dünyanın en kalabalık ülkesi olarak bilinen Çin aynı zamanda teknolojiye büyük bir önem veriyor. Bu teknolojik çalışmalar yapay zeka temelli olarak devam ediyor. Böylece tüm sistemlere otonom değer katmayı amaçlıyorlar.

Çin yapay zeka

Her ne kadar makineler otonom bir şekilde daha kolay kullanılsa bile yine de insanlar için aynı durum söz konusu değil. İnsanlar yaratıcıdır ve bir makine gibi sistemlere sahip değildir. Çin yeni geliştirdiği çeşitli yapay zeka çalışmaları ile birlikte insanları adeta birer makineye dönüştürmek istiyor.

Teknolojik beyin yıkama çalışmaları

Ülkede yer alan ulusal bilim merkezi tarafından yapılan çalışmalarda mevcut iktidar partisine olan sadakat ölçülecek. Bu sadakatin ölçülmesi ise yapay zeka ile yapılacak. Mimiklerden ve çeşitli yüz hareketlerinden sadakat ölçülebilecek. En azından bilim merkezi bunu amaçlıyor.

Google yapay zekanın bilinç kazandığını iddia eden yazılımcı kovuldu

Bu tür yapay zeka sistemleri insanları makinelere dönüştürme tehlikesine sahip. Tüm dünya, yaşanan bu gelişme karşısında şokta.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir