Home Genel Çin, detaylı bir Ay haritası yayınladı

Çin, detaylı bir Ay haritası yayınladı

0
NASA yeni uydular

Çin, Ay’ın haritasını yayınladı. Ay’ın yüzeyinin resmedildiği bu harita, bugüne kadar hazırlanan en detaylı Ay haritası.

Bugüne kadar söz konusu uzaya dair yeni keşifler ya da gözlemler olduğunda akla gelen ilk uzay ajansı NASA oluyordu. Zaman zaman da Avrupa Uzay Ajansı ESA ya da Rusya’nın Roscosmos’undan haberler alıyorduk. Son dönemde ise uzay araştırmalarına önemli bir oyuncu daha dahil olmuş durumda. Yakında Ay ve hatta Mars’a gitmenin planlarını yapan Çin.

Ay’a gitmeden önce gönderdiği insansız araştırma araçları ile Ay ile ilgili önemli veriler toplayan Çin Uzay Ajansı, topladığı bu verileri bir araya getirerek Ay’ın haritasını çıkardı. Çin’in hazırladığı bu harita, bugüne kadar yapılmış en detaylı Ay haritası olma özelliğini taşıyor.

Science Bulletin adlı bilim teknik dergisinde yayınlanan bu Ay haritası, Çin’in Çin Bilim Akademisi ve Geokimya Enstitüsü’nde görevli bilim insanları tarafından hazırlandı. Hazırlanan bu haritada Ay’ın yüzeyindeki coğrafi yapılar detaylı bir şekilde resmediliyor.

Çin tarafından hazırlanan bu Ay haritası 1:2.500.000 ölçeğinde ve bugüne kadar Ay’ın yüzeyinde tespit edilen tüm kayaları, kraterleri, yapıları ve havzaları gösteriyor. Toplamda 90 farklı çeşit yapı yer alıyor ve bu yapılar farklı renklerle birbirinden ayrılıyor.

Bu haritayı hazırlayan Çinli bilim insanları, daha önce Ay’ın belgi bölgelerinin haritalarının çıkarıldığını, ancak ilk kez Ay’ın tüm yüzeyinin tamamının bu kadar detaylı bir şekilde haritalandığını söylüyor.

Çin, ABD ve Rusya uzayda bir yarışın içinde olsa da günün sonunda toplanan veriler üç ülke için de faydalı oluyor. Çünkü Çinli bilim insanları bu haritayı hazırlarken ABD ve Rusya tarafından toplanan verileri de kullanmış. Science Bulletin’de yayınlanan haritaya ve makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dronelar denizaltılarda periskopun yerini alıyor

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version