Ana SayfaDonanımBulut Bilişim Yeni İş Olanakları Açacak

Bulut Bilişim Yeni İş Olanakları Açacak

Microsoft’un IDC’ye yaptırdığı araştırmaya göre bilişim sektöründe küresel çapta açılan 4 iş pozisyonundan biri halen doldurulamadı. Bu pozisyonların başını ise yüzde 28 oran ile bulut bilişimle ilgili olanlar çekiyor.  Sektörde hali hazırda bulut bilişimle ilgili 1 milyon 700 bin çalışan aranıyor. Bu rakamın 2 yıl içinde 7 milyona ulaşacağı öngörülüyor.  

Microsoft’un bağımsız araştırma kuruluşu IDC’ye yaptırdığı araştırmaya göre Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe bulut bilişim konusunda eğitimli milyonlarca çalışana ihtiyaç var. 2015 yılına kadar bulut bilişim ile ilgili açılacak olan iş pozisyonlarının sayısının her yıl yüzde 26 artacağı ve dünyada 7 milyon gibi büyük bir sayıda bulutla ilgili iş pozisyonunun açık kalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca 2012 yılında mevcut 1,7 milyonluk bulutla ilgili pozisyonun halen doldurulmamış olması ise sektörün bulut bilişim konusunda uzman çalışana ne kadar fazla ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. IDC yapılan bu araştırmanın ardından yayınladığı makalede iş arayanların bulut tabanlı bir dünyada çalışmak için gerekli niteliklere ve eğitime sahip olmamalarının bu pozisyonların açık kalmasında etkili olduğunun altını çiziyor.012211_1438_CloudComput41

Tüm dünyada bulut bilişimin BT istihdamındaki etkisi ile organizasyonların BT departmanlarındaki işe alım süreçleri üzerindeki sonuçlarının incelendiği bu araştırma için IDC, tüm dünyada 600’den fazla işe alım yöneticisiyle görüşme yaptı. Bu araştırmaya göre, bulut işleri için uygun becerilere sahip iş adaylarının azlığı, bulut kapasitelerini desteklemek isteyen şirketlerin karşı karşıya kaldığı 1 numaralı sorun.

Teknolojinin buluta evirilmesi beklentisiyle Microsoft yakın zamanda bulut için özel sertifikasyonlar hazırladı. Bunlar arasında, odak noktasına bulut bilişimi alan Windows 8 için hazırlanan sertifikasyonlar da mevcut. Bunlar, bulut alanında çalışmak için gereken becerileri edinmek isteyen günümüzdeki ve gelecekteki teknoloji uzmanları ve buluttan faydalanmak isteyen şirketler için çok büyük önem taşıyor.

Microsoft ayrıca, Microsoft BT Akademisi aracılığıyla eğitim ve sertifikasyon sunarak, gelecekteki işgücüne katkı sağlıyor. BT işleri için hazırlanan gelecek nesil teknoloji uzmanlarının yeni bulut kapsamlı BT işlerine hazır olmasını sağlamak için Microsoft BT Akademisi programı, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine, yarının BT bulut ortamında başarılı kariyerlere sahip olabilmeleri için ihtiyaç duyacakları teknoloji tabanlı beceriler sunuyor. BT Akademisi hakkında daha fazla bilgiye http://www.microsoft.com/en-us/itacademy/default.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting