Ana SayfaDonanımVestel Aydınlatma Konusunda Tasarrufu Ön Planda Tutuyor

Vestel Aydınlatma Konusunda Tasarrufu Ön Planda Tutuyor

Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Vestel LED Aydınlatma Genel Müdürü Serkan Özkök, Vestel’in LED aydınlatma alanındaki çalışmalarını ve hedeflerini paylaştı. 10-11 Ocak 2013 tarihlerinde düzenlenen Ulusal Enerji Verimliği Forumu ve Fuarı’na katılan Özkök, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemli bir payı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’deki 18 milyon hanenin her birinde ortalama 5 lamba, her gün ortalama 6 saat kullanılıyor.  Her evde 100W enkandesen lamba yerine 12W LED lamba kullanılırsa, yılda 17 bin 344,8 GWs enerji tasarruf edilir. Bu miktar, Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın yıllık üretiminin 2 katına eşit. LED aydınlatma sistemleriyle karbondioksit salınımında yılda 11 milyon ton düşüş olur. Bu da yılda 22 milyar ağaç tarafından temizlenen karbondioksit miktarına eşittir.”

Hem Türkiye’nin hem de dünyanın geleceğinin enerji verimliliği yüksek LED ışık teknolojisinde olduğunu belirten Özkök,“Şehirlerimiz kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden yapılanırken biz de geleceğin aydınlatma teknolojisi olarak tanımlanan ve az enerji tüketen LED aydınlatma ürünlerimizle ülkemizin LED’sel dönüşümünü yönetmeye talibiz” diye konuştu.Vestel_LED_aydinlatma

- Reklam -

“Vestel LED aydınlatma ürünleri hem enerji tasarruflu hem çevre dostu”

Vestel LED Aydınlatma olarak LED aydınlatmanın lider firmalarından Cree ile teknoloji ortaklığı yaptıklarını belirten Serkan Özkök, ürünlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Vestel LED Aydınlatma ürünleri 35- 40 bin saatlik ömre sahip, cıva içermiyor ve yüzde 100 geri dönüştürülebilir ürünler. Uzun kullanım süreleri sayesinde daha az atık oluşturuyorlar.  Zararlı madde içermedikleri için suyumuzu ve toprağımızı da kirletmiyorlar. Vestel LED ürünlerimiz genel aydınlatmada akkor lambalara oranla yüzde 80’e varan, ‘enerji tasarruflu’ ya da ‘sarfiyatsız’ diye bilinen floresan lambalara oranla da yüzde 50’ye varan seviyelerde enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca karbondioksit salınımını yüzde 80’e varan oranda azaltıyor.”

Vestel LED aydınlatma projeleri için uygun finansman koşulları

Serkan Özkök, Vestel olarak sadece ürün satışı yapmadıklarını, aydınlatma projeleriyle reel sektöre enerji verimliliği sunan teknolojik çözümlere de imza attıklarını belirtti.

Vestel LED aydınlatma ürünlerinin, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) tarafından onaylanmış olduğunun altını çizen Özkök, firmaların Vestel LED aydınlatma çözümlerinden faydalanabilmek için TURSEFF programına ortak bankalardan piyasa şartlarına göre daha uygun faizlerde ilk 2 yılı ödemesiz 5 yıl vadeli kredi kullanabileceklerini ekledi. Bu sayede firmalar, enerji sarfiyatında ve maliyetinde gerçekleşecek azalmayla ilk yatırım maliyetlerini ve kredi geri ödemelerini karşılayabilecekler.

- Reklam -
Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting