Boeing Starliner’ın ilk uzay uçuşunun videosu yayınlandı

Starliner

Boeing, kısa süre ilk başarılı uçuşunu gerçekleştiren Starliner uzay mekiğinden çekilen görüntüleri derlediği bir video yayınladı.

Geliştirdiği uzay mekikleri ile SpaceX ve Blue Origin gibi şirketlere rakip olmayı hedefleyen havacılık şirketi Boeing, yıllar içinde çeşitli sorunlarla karşılaşması sebebiyle SpaceX ve Blue Origin’in çok gerisinde kalmıştı. SpaceX ve Blue Origin defalarca başarılı uçuşlar gerçekleştirirken, Boeing tek bir uzay uçuşu bile yapamamıştı. Ancak geç de olsa tüm kusurlar giderildi ve Boeing daha önce defalarca ertelediği ilk uzay uçuşunu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi.

Boeing’in Starliner adını taşıyan uzay mekiği, ilk uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu’na yiyecek ve malzeme taşıdı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na herhangi bir sorun yaşamadan yanaşmayı başaran Starliner, istasyona yanaşmış şekilde yaklaşık bir hafta geçirdikten sonra Dünya’ya geri döndü.

Uzay mekiğinin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleşmesini kutlayan Boeing, Starliner’ın ilk uçuşu sırasında kaydettiği görüntüleri derlediği bir video yayınladı. Videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

SpaceX

Dünya’yı uzak mekiğinin penceresinden görme şansı yakaladığımız bu görüntüler, mekiğin uzaya yükselişi sırasında çekildi. Bu görüntüler sırasında güneşin batımının yörüngeden çekilmiş hali de bulunuyor.

Boeing mühendisleri şu sıralar ilk uçuş sırasında toplanan verileri gözden geçirmekle meşgul. Ancak yayınlanan ilk raporlar her şeyin planlandığı gibi gittiğini gösteriyor. Verilerin analizi tamamlandıktan sonra her şeyin yolunda gittiği teyit edilirse Boeing, ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirmek için NASA ile planlama yapmaya başlayacak.

Boeing’in uzay mekiği ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak ilk insanlı uçuşun bu yıl bitmeden gerçekleşebileceği söyleniyor. Eğer bu uçuş da başarıyla gerçekleştirilirse bundan sonra SpaceX ve Blue Origin’in yanı sıra Boeing’in de ismini sık sık duyabiliriz.

İnsanlar gezegenler arası bir medeniyet kuracak zeka seviyesine yaklaşıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir