BMW yeni direksiyon patenti aldı: Hiç böylesini görmediniz!

BMW i7 özellikleri

Dünyanın en iyi otomobil şirketlerinden birisi olarak bilinen BMW, yeni direksiyon patenti ile bir şaşkınlık yaratmayı başardı. İşte merak edilen detaylar.

Gelen son haberlere bakılırsa BMW yeni direksiyon patenti alıyor ve bu paten daha önce gördüğünüz hiçbir direksiyona benzemiyor. Yapay zeka ile kendi araçlarını birleştirmek isteyen şirket, aynı zamanda donanım konusunda da büyük bir başarı yakalamak için çabalıyor. Bu nedenle 4. seviye otonom araçlar ile 5. seviye otonom araçlarda kullanılabilecek bir direksiyon tasarımı düzenledi.

BMW otonom araç konusunda çok ciddi

Yapılan çalışmalar sonucunda, BMW şirketinin adeta çift başlı bir ‘joystick’ koluna benzeyen tasarım ortaya koyduğu görülüyor. Normal şartlarda şirketin direksiyonları bildiğiniz standart direksiyon simidine benziyordu.

BMW yeni direksiyon patenti

Tesla şirketi bile ürettiği otonom araçlar için böyle ilginç direksiyon tasarımları ortaya koymadı. Standart araç tasarımını kullanan şirketlere inat BMW, özellikle 4. seviye otonom araçlarda böyle bir tasarım tercih etti. Bu tasarımda direksiyonun hemen yan taraflarında manuel sürüş sırasında vites, far ve silecek gibi ekipmanları kontrol edebilecek bölümlerin olduğu görülüyor.

Otonom araçlar konusunda henüz çok ciddi bir gelişme ortaya koyulmasa bile yine de BMW şirketi en azından direksiyon patentiyle işini garantiye almaya çalıştı. Böylece birçok kullanıcının büyük bir keyifle araç deneyimi yaşamasını istiyor. Sizce BMW tarafından geliştirilen bu yeni direksiyonlar beğeni toplayabilecek mi? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


BMW yeni direksiyon patenti aldı: Hiç böylesini görmediniz!” hakkında 11 yorum

  1. Her nekadar yenilikçi bir hareket olsada arabaların üretildiği tarihren bu yana direksiyon simidi kullanıldığı için bu direksiyon tasarımının alışılmadık olmasından ötürü beğenileceğini sanmıyorum

  2. full otonom araçlar olucağı için muhtemelen direksiyon kaybolucak ve manuel sürüş minumum düzeyde olucak yıllar sonra. bu yüzden böyle minimalist bir tasarım yapılmış

  3. Bir problem çıktığında kullanmak için minik bir direksiyoncuk yapmışlar işte 😀 ama opsiyonel olarak her araçta büyük ihtimalle direksiyon olur çünkü yanlamak vb. türde çok fazla hobi edinen var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir