BlackBerry’nin Yeni Akıllı Telefonu Z10 Türkiye’de Tanıtıldı!

BlackBerry bugün, yeniden tasarlanan, yeniden yapılandırılan, yeniden keşfedilen ve eşsiz bir mobil bilişim deneyimi sunan BlackBerry 10’u Türkiye’de tanıttı.

Gücünü BlackBerry 10 platformundan alan ve şimdiye kadarki en hızlı, en akıllı ve en keyifli BlackBerry deneyimini sunan tam dokunmatik BlackBerry  Z10 akıllı telefon modeli bu ayın sonunda Avea, Turkcell, Vodafone ve TeknoSA aracılığı ile Türkiye’deki kullanıcıların beğenisine sunulacak.

“BlackBerry 10 mobil bilişim platformuna sahip BlackBerry Z10 akıllı telefon modelimizi Türkiye’de tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuşan Türkiye & Güney Doğu Avrupa Bölgesi’nden Sorumlu BlackBerry Genel Müdürü Alberto Acito, “BlackBerry Z10 şimdiye kadarki en hızlı ve en gelişmiş BlackBerry deneyimini sunuyor ve kendini kullanıcısının ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştiriyor. Platformdaki her özellik, her hareket ve her detay size hareket halindeyken en iyi deneyimi sunmak için tasarlandı.” diyerek devam etti.BlackBerry_Z10

BlackBerry 10’un öne çıkan özellikleri

BlackBerry 10 oldukça güçlü ve güvenilir bir platform olmanın yanı sıra oldukça duyarlı bir işletim sistemi. Modern tasarımı ve harekete duyarlı ara yüzü ile kullanıcının cihaz özelliklerini kolayca keşfetmesini sağlıyor. Sizin işinizi kolaylaştırmak ve sizi anlamak için tasarlanan BlackBerry 10, aşağıda belirtilen özellikleri aracılığıyla sizin çalışma ve paylaşma alışkanlıklarınızı desteklemek, öğrenmek ve uyum sağlamak için tasarlanan bir platform.

 • BlackBerry Hub (İletişim Merkezi), BBM mesajlarınız ve sosyal hesaplarınıza dair bildirimler de dahil olmak üzere kişisel ya da işe dair tüm iletişiminizi tek bir yerden yönetmenizi sağlayan ve “Peek (Göz Atma)” özelliği ile sizin için önemli olan her şeye tek bir parmak hareketi ile göz atmanızı sağlayan bir iletişim merkezi.
 • BlackBerry Flow (Akış), telefonda rahat ve etkili bir biçimde çalışmanızı sağlamak amacıyla kullandığınız tüm özellik ve uygulamaların aynı anda birbiri ile uyumluluk içerisinde çalışmasını sağlayan bir özellik. Örneğin, katılacağınız toplantıdaki kişilerin üstüne tıklayarak Twitter’da en son ne yazdığına ya da LinkedIn profillerine tek bir dokunuşla kolayca göz atabilirsiniz. Ayrıca, Picture editor özelliği sayesinde, çektiğiniz fotoğrafta tek bir parmak hareketi ile düzeltme yapabilir ve anında paylaşabilirsiniz.
 • Daha hızlı ve hatasız yazabilmeniz için kendini sürekli olarak size adapte eden, hangi kelimeleri nasıl kullandığınızı anlayıp onları size öneren bir klavye.
 • Yakınlarınız ile istediğiniz zaman istediğiniz şeyi paylaşma imkanı sunan BBM (BlackBerry Messenger). BlackBerry 10’da sunulan yeni BBM, görüntülü konuşma ve ekranınızı başka bir BlackBerry 10 kullanıcısı ile paylaşma imkanı sağlıyor.
 • BlackBerry® Balance™ teknolojisi, BlackBerry cihazlarında bulunan kişisel ve iş uygulamalarını ve verilerini zahmetsizce birbirinden ayırıyor ve güvenle saklıyor.
 • TimeShift (Zaman Kaydırma) özelliği, kalabalık bir grup fotoğrafındaki herkesi gözleri açık ve gülümserken fotoğraflayabilmenizi sağlayan bir kamera özelliği. Story Maker ise (Hikaye Yaratıcısı), fotoğrafları ve videoları, müzik ve çeşitli efektler ile harmanlayarak HD kalitesinde bir film yaratma ve onu anında paylaşma imkanı sağlıyor.
 • HTML5 için endüstri standardını yeniden belirleyecek kadar hızlı bir deneyim sunan yeni BlackBerry 10 Web Tarayıcısı ile bir sayfada aşağı yukarı gezinmek ya da zum yapmak oldukça kolay. Tarayıcı, çoklu sekme açma, bazı siteleri kişisel olarak ziyaret etme ve daha birçok gelişmiş özelliğin yanı sıra bir okuma modu da içeriyor. Ayrıca, BlackBerry 10 platformuna entegre çalıştığından hızlıca içerik paylaşmanızı sağlıyor.
 • BlackBerry® Remember (Hatırlatma), hatırlatma notları, görevler ve çok daha fazlasını tek bir deneyimde birleştiriyor.  Bir fikir ya da projeye dair akıllı telefonunuzda bulunan tüm verileri düzenleme ve yönetmenin yanı sıra web sitesi, e-mail, fotoğraf, metin ve dosyaları biriktirme imkanı sunuyor ve bunun sonucunda, bir yapılacaklar listesi formatında, çeşitli görevler ve bu görevlere zamanlamalar atamanızı mümkün kılarak söz konusu projeye dair gelişim sürecinizi takip etmenizi sağlıyor. Eğer BlackBerry 10 akıllı telefonunuza kurumsal bir hesap tanımladıysanız, Microsoft® Outlook® Görevleriniz otomatik olarak BlackBerry Remember özelliğine aktarılabiliyor. Eğer bir Evernote hesabı kurduysanız, BlackBerry 10 cihazınız Evernote not defterinizi otomatik olarak yüklüyor.
 • BlackBerry Safeguard teknolojisi ise sizin ve çalıştığınız şirket için önemli olan her şeyi güvenle saklıyor.
 • Platformla birlikte gelen Microsoft Exchange ActiveSync  desteği sayesinde, şirketinizde ActiveSync kullanan diğer cihazlar ile birlikte BlackBerry 10 cihazınızı da yönetebilir ya da başka bir cihaza bağlayabilirsiniz. Ayrıca, BlackBerry® Enterprise Service 10 aracılığı ile iş mailinize ulaşabilir ya da “güvenlik duvarı” arkasında yer alan uygulama ve verilere erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer güvenlik ve kurumsal cihaz yönetim özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.
 • Dünyanın en sağlam müzik arşivlerinden birine sahip olan BlackBerry World™, 70.000’in üzerinde BlackBerry 10 uygulaması sunuyor. Buna ek olarak; Facebook, Twitter, LinkedIn ve Foursquare uygulamaları cihazla birlikte geliyor ve BlackBerry 10 kullanıcıları bunların yanı sıra dünyaca ünlü diğer uygulamalara da ulaşabiliyor. Platformun başlıca uygulama sağlayıcıları arasında, Disney, Cisco, Foursquare, Skype ve Rovio bulunuyor. Bunun yanı sıra,  Türkiye’deki kullanıcılar Cepyol, E eczane, İşCep, Garanti Cep Şubesi, Garanti Cep Şifrematik, Hürriyet, Kent Rehberi, Markafoni ve Yemek sepeti gibi bir çok yerel uygulamanın da keyfini çıkarabilecek.

BlackBerry Z10

Yeni BlackBerry Z10 modeli, şimdiye kadarki en hızlı, en gelişmiş ve en ileri BlackBerry deneyimini sunuyor. Bu modeller, 2BG’lık RAM, 1.5 GHz çift çekirdekli işlemci ve 16 GB’lık dahili hafıza içeriyor. Ayrıca, hafıza kapasitesi, ek bir hafıza kartı aracılığı ile yükseltilebiliyor. Yeni model, son derece canlı ve net bir görüntü sağlamak amacıyla, 4.2 inç tam dokunmatik ekran ile en yeni piksel ve ekran teknolojilerini içeriyor. BlackBerry Z10’da bir HDMI çıkışı bulunuyor ve telefon üzerinden NFC (yakın alan iletişimi) teknolojisi aracılığı ile ödeme yapma ve veri alışverişi destekleniyor. Yeni BlackBerry Z10 akıllı telefonu ayrıca çıkarılabilir bataryaya sahip.