Ana SayfaGenelBjörk ve Microsoft yapay zeka ile müzik üretecek

Björk ve Microsoft yapay zeka ile müzik üretecek

Ünlü müzisyen Björk ve Microsoft yapay zeka ile müzik yapmak için işbirliğine başladılar. Proje ile Microsoft yapay zekanın kendi bestelerini yapmasını sağlamak istiyor.

Microsoft’un Björk ile işbirliği yapması da şaşırtıcı bir durum değil. İzlandalı müzisyenin beste yaparken teknoloji kullanmayı sevdiği biliniyor.

Björk ve Microsoft otel lobisi müziği yapacak

Björk artık beste yaparken Microsoft’un yapay zeka rutinlerini kullanarak, New York’taki Sister City otelinin lobisinde aralıksız olarak çalacak ve sürekli yeni notalarla güncellenecek, eşsiz ve sonsuz bir beste ortaya çıkaracak.

Aslında yapay zeka, Björk’ün bestelerinden bazı bölümleri alarak, birbiriyle uygun ve yumuşak şekilde birleştirip sonsuz şekilde devam eden bir müzik ortaya çıkaracak.

Anack yapay zeka bestelerin arasında müzik seçimini rastgele yapmayacak. Otelin çatısına yerleştirilen bir kameradan hava durumunu, güneşin durumunu, gece/gündüz durumunu takip edecek olan yapay zeka, günün farklı durumlarına göre farklı modlarda şarkılar üretecek. Hatat kameranın önünden geçecek kuşlar, gökyüzünden geçen uçaklar ve bulut yerleşimleri bile bestenin şekillenmesinde etkili olacak.

Yapay zeka ile müzik yapma fikri üzerinde uzun zamandır çalışılıyor ve bazı uygulamalar, yapay zeka sayesinde, etkileyici melodiler çıkarmayı başarıyor. Ancak yapay zekanın gerçekten çok yetenekli bir müzisyene dönüşmesi için hala vakit var. Teknoloji şirketleri şimdi bu yetenekli yapay zekayı hayata geçirmek için çalışıyor.

En çok like alan Instagram paylaşımları 2020

Yapay zeka ile oluşturulan müzikler, özellikle video, oyun, tv, sinema gibi sektörlerde, çok düşük maliyetle özgün müzikler elde etmekte kullanılacak. Bu da, bu sanat alanlarında daha büyük çaplı üretimlerin ortaya çıkması anlamına gelecek.

björk ve microsoft

 

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting