Bilim insanları bir robota koku alma duyusu verdi

bilim insanları

Bilim insanları önemli bir çalışmaya daha imza attı. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Yapay zeka konusunda çok ilerledik ancak hala robotlar istediğimiz seviyede değil. Bu kapsamda şimdi bilim insanları önemli bir çalışmaya imza attı. Doğanın da yardımıyla bu cephede bir çığır açılmış olabilir.

bilim insanları

Pazartesi günü Biosensor and Bioelectronics dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Tel Aviv Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yakın zamanda bazı özel elektroniklerden 10.000 kat daha fazla hassasiyetle bir avuç kokuyu tanımlayabilen bir robot yarattıklarını söyledi. Bilim insanları robotlarını biyo-hibrit bir platform olarak tanımlıyorlar. Bir koku algıladıklarında antenler tarafından üretilen elektrik sinyali miktarını ölçen bir elektronik sisteme bağlı bir çöl çekirgesinden alınan bir dizi antene sahipler. Robotu, kokuları sinyal çıkışlarıyla karakterize etmeyi öğrenen bir algoritmayla eşleştirdiler. Bu şekilde ekip, sardunya, limon ve badem ezmesi dahil olmak üzere sekiz “saf” koku ile iki farklı koku karışımı arasında güvenilir bir şekilde ayrım yapabilen bir sistem oluşturdu. Bilim adamları, robotlarının bir gün uyuşturucu ve patlayıcıları tespit etmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Tel Aviv Üniversitesi’nden bir YouTube videosu, robotun “bilimsel bir ilk” olduğunu iddia ediyor, ancak geçen Haziran ayında Michigan Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, kanser hücrelerini saptamak için cerrahi olarak değiştirilmiş çekirgeler kullanan bir sistemi detaylandıran bir araştırma yayınladılar.

Telegram kullanıcı sayısı rekor kırdı: Herkesin gözü burda


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir