Avrupa WhatsApp Sohbetlerinizi Okumak İçin Çalışıyor

Avrupa WhatsApp sohbetlerinizi okumak

Avrupa WhatsApp sohbetlerinizi okumak için çalışmalara başladı. Şifrelenmiş mesajlar gerçekten güvenli mi? Avrupa Birliği, cinsel istismarla mücadele adına şifreli mesajları bile incelemeyi planlıyor. Detaylara birlikte göz atalım.

Avrupa Birliği, teknoloji şirketlerini güvenlik kontrolleri konusunda sıkıştırmaya devam ediyor. Yeni bir düzenleme ile AB üyesi ülkelerde cinsel istismarı engellemek için uçtan uca şifrelenmiş mesajlar da dahil olmak üzere mesajları filtrelemeyi ve taramayı zorunlu kılmak istiyor. Bu düzenleme, teknoloji şirketlerine büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Avrupa WhatsApp Sohbetlerinizi Okumak İstiyor

Yeni mevzuat, teknoloji şirketlerinin çocukların cinsel istismarını önlemek için daha fazla çaba göstermesini amaçlıyor. Bu kapsamda, uçtan uca şifrelenmiş mesajlar bile denetime tabi tutulacak. Ancak bu karar, daha ilk günden büyük eleştirilere maruz kaldı. Kullanıcılar, bu düzenlemenin şifrelemeyi zayıflatacağını ve kitlesel gözetimi artıracağını düşünüyor. WhatsApp ve Signal gibi uygulamalar, şu an için hükümetler de dahil olmak üzere herhangi bir dış kaynağa mesaj içeriklerini aktarmıyor.

Avrupa WhatsApp sohbetlerinizi okumak

Uzmanlar, uçtan uca şifrelenmiş mesajların taranması konusunda ciddi endişelere sahip. Şifrelemenin bilgisayar korsanları veya hükümetler tarafından kötüye kullanılabileceğini ve bu durumun güvenlik açıkları yaratabileceğini belirtiyorlar. Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’in yöneticisi Meredith Whittaker, AB’nin önerdiği denetim sisteminin temel gizlilik özelliklerini bozacağını savunuyor. Whittaker, bu mevzuatın kabul edilmesi halinde Signal’in AB’den çekilmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Avrupa WhatsApp Sohbetlerinizi Okumak İstiyor: Alternatif Yollar ve Temel Haklar

Uzmanlar, çocuk istismarıyla mücadelede siber güvenlikten ödün vermeden başka yolların da bulunabileceğini düşünüyor. Özel sohbetlerin gelişigüzel aranmasının temel hakları ihlal edeceği ve gizliliği zedeleyeceği ifade ediliyor. Bu konuda daha dengeli ve etkili çözümler bulunması gerektiği görüşü hakim.

Siz ne düşünüyorsunuz? Avrupa Birliği’nin bu adımı sizce ne kadar doğru? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

WhatsApp Doğum Günü Şartı Koyuyor – Böylesi Hiç Görülmedi