2 TB Flash Bellekler Büyük Teknolojik Atılımın Yolunu Açtı

2 TB Flash Bellekler

Western Digital, yeni BiCS8 teknolojisiyle 2 TB flash bellekler geliştirerek veri depolama dünyasında devrim yaratıyor. Peki bu yenilik ne anlama geliyor?

Western Digital, “NAND’ın Yeni Çağı” adlı web yayınında, dünyanın en yüksek kapasiteli bellek kalıbı olan BiCS8 2Tb QCL’yi tanıttı. Bu yeni çipler, veri merkezi ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlandı ve tam 2TB kapasiteli. Söylentilere göre bu yeni teknoloji, 100 TB’lık SSD çağını başlatabilir.

2 TB Flash Bellekler: BiCS8 Teknolojisi ve Performans Artışı

Western Digital ve Kioxia işbirliğiyle geliştirilen bu flash bellekler, 2023’te duyurulan sekizinci nesil BiC (BICS8) teknolojisini kullanıyor. BiCS8, önceki nesile göre yüzde 50 daha iyi bellek yoğunluğu sunuyor. Ayrıca, yüzde 12 daha iyi katman yoğunluğu, yüzde 30 daha iyi program bant genişliği ve yüzde 21 daha iyi okuma gecikmesi ile geliyor. Bu çiplerin IO hızı, aynı nesil rakiplerine göre yüzde 50 daha yüksek. Kısaca, bu flash bellekler tam bir performans canavarı.

2 TB Flash Bellekler

Yatırımcılara sunulan bu çiplerin küçüklüğünü göstermek için Western Digital, parmak ucu boyutunda bir die tanıttı. Bu minik dev, tam 2 trilyon bit depolama kapasitesine sahip. Bu, teknoloji liderliğinin neye benzediğini gözler önüne seriyor. Bu yeni flash bellekler, 100 TB’lık SSD’lerin yeni bir çağını başlatabilir ve daha hızlı, daha büyük ve daha enerji verimli SSD’leri mümkün kılabilir.

2 TB Flash Bellekler: Yüksek Kapasiteli SSD’lerin Erişilebilirliği

Bu yeni flash bellek teknolojisi, yüksek kapasiteli SSD’lerin maliyetini de düşürebilir. Örneğin, 256GB 3D QLC NAND cihazı, üreticilerin sadece dört bellek IC’si kullanarak 1TB SSD, sekiz cihazla 2TB SSD üretmelerine olanak tanıyabilir. 16 die’lık bir paket ise tek bir çip paketinde 4TB’a kadar depolama sağlayabilir. Yani, büyük kapasiteli SSD’ler artık daha erişilebilir olacak.

Western Digital, bu yeni 2TB QLC NAND çiplerini resmi olarak duyurduğunda daha fazla detay ortaya çıkacak. Ancak şimdiden biliyoruz ki bu çipler, veri merkezi çözümlerinde büyük bir değişim yaratacak.

Samsung Galaxy S24’ün bellek kapasitesi düşürüldü