Ana Sayfa Genel Avast kullanıcı bilgileri satışa sunuldu!

Avast kullanıcı bilgileri satışa sunuldu!

Yüz milyonlarca insan tarafından kullanılan bir antivirüs programının sahibi olan Avast kullanıcı bilgileri konusunda büyük bir skandala imza attı. İşte haberimizin detayları.

Avast kuruluşu ücretsiz hizmet veren bir antivirüs programı olarak biliniyor. Antivirüs devi Avast’ın yan kuruluşu Jumpshot adlı firmadan edinilen belgelerle birlikte açığa çıkan skandala göre Avast antivirüs programı, kullanıcılardan elde ettiği bilgileri satışa sundu. Avast kullanıcı verilerini toplarken Jumpshot ise bu bilgileri dünyanın en büyük şirketlerine pazarlıyor.

Avast kullanıcı bilgileri büyük şirketlere satılmış

Korkunç tabloyu görebilmek için Avast’ın, aylık olarak 435 milyondan fazla aktif kullanıcıya hizmet verdiğini ve Jumpshot’un, 100 milyon cihazın verisine sahip olduğunu bilmek yetiyor.

Şirketin müşterileri arasındaysa Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephore, Home Depot, Conde Nast ve Intuit gibi kuruluşlar yer alıyor. Avast tarafından satılan bilgiler arasında; Google aramaları, Google Haritalar’daki konum aramaları, GPS koordinatları, şirketlerin LinkedIn sayfalarını ziyaret eden kişiler, belirli YouTube videoları ve pornografik siteleri ziyaret eden kişiler gibi önemli detaylar yer alıyor.

Verilerin kullanıcıların adları gibi kişisel bilgileri içermediği ve tamamen anonimleştirildiği ifade edildi. Bunun özel bir kimlik belirleme sistemi ile yapıldığı söylendi. Avast için, veri depolamanın kârlı bir iş olduğu söylenebilir. 2019 yılında bir şirketin, kullanıcı verilerini satın almak için 2 milyon dolar verdiği iddia ediliyor. Sizce Avast gerçekten de kullanıcı verilerini satıyor mu? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

iPhone 12 Pro için heyecanlandıran konsept

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting