Aston Martin Geely markası oldu!

Aston Martin satışları son dokuz yılın zirvesinde

Dünyanın en önemli lüks otomobil üreticilerinden biri olan Aston Martin’in hisseleri Çinli otomotiv devi Geely’e satıldı.

Aston Martin Geely markası oldu! Çinli şirketler, dünyanın en büyük markalarını birer ikişer ele geçirmeye devam ediyor. Üstelik şu sıralar Çinlilerin hedeflerinde daha çok otomotiv sektörünün devleri var. Bu konuda atılan son büyük adım olan Volvo’nun Çinli otomotiv devi Geely’e satılmasının ardından şimdi de İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin’in hisselerinin bir kısmı yine aynı Çinli otomotiv üreticisine geçti.

Aston Martin

Geely’den yapılan açıklamaya göre, şirket dün itibariyle Aston Martin’in %7,6’lık hissesini 654 milyon sterlin karşılığında satın aldı. Bu ortaklık sürecinin arkasında yatan sebep ise Aston Martin’in bir süredir yeni yatırımlar yapabilmek için kendisine yatırımcı arıyor olmasıydı.

Aston Martin

Aston Martin Geely markası oldu!

İngiliz otomotiv devi, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla 2024 yılında ilk hibrit modelini, 2025 yılında ise ilk tam elektrikli otomobilini satışa sunacağını duyurmuştu. Tabi bu girişimler için yeni yatırımcı arayışı içerisinde olacaklarını ve hisselerin bir kısmının bu kapsamda satılabileceği de belirtilmişti.

Bang Olufsen Aston Martin Autoshow12 1

İşte dün itibariyle gerçekleşen bu satışın ardından, Aston Martin’in ortakları arasına Çinli otomotiv şirketi Geely’de katılmış oldu. Ancak bu büyük sayılabilecek satışa rağmen halen şirketin en büyük hissedarı, Aston Martin’in başkanı Lawrence Stroll olmaya devam ediyor. Öyle ki Stroll şirketin %18,3’lük payını elinde bulundurmaya devam edecek. Stroll’dan sonraki en büyük pay sahibi ise %16,7’lik payıyla Suudi Kamu Yatırım Fonu. Ayrıca bir diğer ünlü otomotiv şirketi Daimler’in de Astan Martin’in %9,7’lik hissesine sahip olduğunu hatırlatalım.

Google bir projeyi daha iptal etti!