Apple yeni işletim sisteminin çıkışını erteliyor

Apple iPadOS 16

Apple, merakla beklenen yeni işletim sisteminin çıkışını erteliyor. iPadOS 16 daha önce söylendiği gibi eylül ayında çıkamayacak.

Amerikalı teknoloji devi Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni telefonlarıyla birlikte yeni işletim sistemini de kullanıcıların beğenisine sunacak. iOS 16 adını taşıyan bu yeni işletim sisteminin eylül ayında çıkacağı bir süredir biliniyor. iOS 16 ile birlikte iPadOS 16’nın da yayınlanması bekleniyordu. Ancak gelen son haberler, yeni iPadOS’un çıkışının gecikeceğini gösteriyor.

Bloomberg’in haberine göre Apple, geliştirme süreci beklediği kadar hızlı ilerlemediği için iPadOS 16’nın çıkışını bir ay ertelemek zorunda kalacak. Yani iOS 16 daha önce söylendiği gibi eylül ayında çıkacak ama iPadOS 16’nın çıkışı ekim ayına kalacak. Eğer Bloomberg’in bu iddiası doğru çıkarsa uzun yıllar sonra ilk kez iOS ile iPadOS’un yeni sürümleri aynı anda yayınlanmamış olacak.

ipadOS 16

Amerikalı teknoloji devi, bu ekstra bir ayı kullanarak iPadOS 16’daki sorunları giderecek. Özellikle yeni eklenecek Stage Manager özelliğindeki kusurların giderilmesi gerektiği söyleniyor. Bloomberg’e göre işletim sisteminin beta versiyonunu indirip test edenler, Stage Manager özelliğinin düzgün çalışmadığından şikayet ediyordu.

Stage Manager, iPad Pro kullanıcılarının pencereleri büyütüp küçültmesine, birden fazla uygulamayı yan yana açarak çalıştırmasına, kısacası aynı anda birden fazla işi bir anda yapmasına olanak sağlayacak.

World of Warcraft oyunu iptal edildi