Ana SayfaAkıllı TelefonApple üretim krizi ile sarsıldı!

Apple üretim krizi ile sarsıldı!

Akıllı telefon pazarının en önemli üyelerinden birisi olan Apple’a bir şok da Çin’de yer alan fabrikasından geldi. İşte detaylar!

Apple üretim krizi ile sarsıldı! Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinden birisi olan Apple, bildiğiniz gibi son olarak iPhone 14 Serisi ile karşımıza çıkmıştı. Ailenin beklenen ilgiyi görmesi şirkette yüzlerin gülmesini sağlasa bile son yaşananlar şirketin üzerinde yeni kara bulutların olduğunu gösterdi.

Foxconn zararı

Gelen haberlere göre Apple’ın iPhone üretiminin neredeyse yarısını sağlayan Çin’deki fabrikasında işçiler güvenlik görevlileri ile çatıştı. Ortalık savaş alanına dönerken, kavga sebebinin ağır koronavirüs tedbirleri olduğu bildirildi. Buna göre güvenlik görevlileri, işçilerin yemeklerini yemek odası yerine yurt odalarında tüketmeye zorladı. Bu durumu kabullenmeyen işçiler ise güvenlik görevlilerinin üzerine yürüdü ve hal böyle olunca kavga kaçınılmaz hale geldi.

Apple üretim krizi ile sarsıldı!

Şu anda ise herkesin aklında aynı soru var: Şimdi ne olacak? Zira demin de ifade ettiğimiz gibi Apple, iPhone üretiminin yüzde 50’lik kısmını Çin’de yer alan fabrikası üzerinden gerçekleştiriyordu. Bu durumun iki çok önemli sonucu olabilir. İlki; dünyanın önümüzdeki aylarda ciddi bir iPhone 14 kıtlığı çekmesi, diğeri ise Apple’ın Çin’de yer alan fabrikasını Hindistan veya bir başka ülkeye kaydırması. Aslına bakarsanız bu fikir, bahsi geçen olay yaşanmasa da zaten uzun zamandır Apple’ın aklındaydı. Ancak son yaşanan hadiseler, sürecin hızlanmasına neden olabilir.

foxconn iphone 7

Foxconn ise eski çalışanların işe dönmesi durumunda işçilere ikramiye verme sözünde bulundu. Bu, yaraya pansuman yapılması için basit ama etkili bir hamle olabilir. Her ne kadar kısa süreli bir çözüm gibi dursa da şimdilik ortaya konacak başka bir plan da yok. Ayrıca iPhone 14 kıtlığı yaşanırsa, şirketin rakipleri de bundan fayda sağlayabilir. Bunun için özellikle de Samsung gibi bir devin ellerini ovuşturduğu bir gerçek. Sürecin nasıl sonuçlanacağını bekleyip göreceğiz. Neler olacağını zaman göstermiş olacak.

George Martin müjdeyi verdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting