Ana SayfaGenelMilli savaş uçağı için önemli adımlar atılıyor

Milli savaş uçağı için önemli adımlar atılıyor

Türkiye yerli ve milli savaş uçağını üreterek bu konuda da dışa bağımlılıktan kurtulmak istiyor. İşte detaylar!

Milli savaş uçağı için önemli adımlar atılıyor. Bildiğiniz gibi Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye F-35 vermedi ve F-16 verme konusunda da tereddütlü davranıyor. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Joe Biden’ın F-16 konusunda olumlu olduğunu belirtse de senatörlerin tutumu bu durumun sonuçlanmasını engelliyor. İşte tam da bu noktada Türkiye’nin savunma sanayi alanında atmış olduğu adımlar büyük önem taşıyor. Özellikle yerli ve milli savaş uçağının üretilmesi, bu konuda da dışa bağımlılığı önleyebilir.

yerli savas ucagi 1

Milli savaş uçağı için önemli adımlar atılıyor

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım, heyecan uyandırdı. Demir, “Milli Muharip Uçağımız son montaj hattına girdi! Böylece kritik bir aşamayı daha geride bıraktık. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda Milli Muharip uçağımızı ilmek ilmek örerek hangardan çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

yerli savas ucagi 2

Bilindiği üzere F-16 jetlerinin 2030 ile beraber Türkiye’nin Hava Kuvvetleri envanterinden kademeli olarak çıkartılması planlanıyor. Böylece F-16’ların yerini Milli Muharip Uçağı gibi daha modern jetlerin alması bekleniyor.

yerli savas ucagi

5. Nesil muharip uçakları arasında yer alacak olan Milli Muharip Uçağı, ABD üretimi F-35 ve Rus üretimi olan Sukhoi Su-57 jetleri ile aynı klasmanda olacak. Yerli savaş jetinin yer testlerinin 18 Mart 2023 tarihinde başlamasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Günümüzün en gelişmiş teknolojilerine ev sahipliği yapacak olan uçak, Türkiye’nin bu alanda göğsünü kabartacak gibi duruyor.

Elon Musk, Twitter 2.0’a dair planlarını paylaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting