Apple pil tasarrufu için ekran teknolojisini yenileyecek

iphone

Akıllı telefon sektörünün önemli isimlerinden biri olan Apple, iPhone modellerindeki pil süresini yükseltmenin farklı yollarını arıyor. İşte detaylar.

Akıllı telefonlar artık gündelik yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. İnsanlar boş zamanlarında internette vakit geçirmek, sosyal medyada dolaşmak, oyun oynamak, müzik dinlemek, video izlemek istiyorlar. Tüm bunlara ulaşmanın en kolay yolu ise akıllı telefonlardan geçiyor. Yukarıda saydığımız tüm aktiviteleri tek bir akıllı telefon ile gerçekleştirmek mümkün.

Tabi bir de madalyonun diğer yüzü var. Eğer akıllı telefonları bu kadar yoğun kullanırsak, gün içerisinde tekrar tekrar şarja takmamız gerekebiliyor. Henüz üreticiler, batarya konusunda büyük ilerlemeler kaydedebilmiş değiller.

Malum, günümüzde pil ömrü en uzun telefonların bataryası bile 4000mAh – 5000mAh arasında değişiyor. Bu kapasitelerin üzerine çıkmak için telefonun tablet boyutuna yükseltilmesi gerekiyor. Haliyle bu da üreticilerin pek işine gelmiyor.

Peki pil tasarrufu için başka bir yol yok mu? Elbette var. Örneğin daha fazla güç harcayan ekran panelleri  yerine, daha az güç harcayan paneller tercih edilebilir. İşte Apple’ın önümüzdeki yıllarda yapacağı şey de tam olarak bu.

Yeni iPhone, yeni ekran ile gelecek

Sızdırılan raporlara göre Apple, ekran piksellerini açan panelde LTPS yerine LTPO transistörler kullanacak. Bu sayede yüzde 15’e varan bir enerji tasarrufu olması bekleniyor. Malum, bir akıllı telefonda en çok güç tüketen unsurlardan birisi de ekran. Dolayısıyla Apple’ın kullanacağı yeni teknoloji ekranın harcadığı gücü önemli miktarda düşürecek.

Henüz Cupertino merkezli şirketin yeni teknolojisini ne zaman kullanacağına dair bir bilgi yok. İşin aslı Apple’ın kendi ekranını üretmediğini düşünürsek, böyle bir patenti niye aldığı da cevapsız bir soru haline geliyor. Yine de bekleyip göreceğiz.

TSMC, Cupertino ile el sıkıştı