iPhone 16’ların Batarya Kapasiteleri Doğru Değil

iphone 16 2 1

Geçtiğimiz günlerde iPhone 16 ailesinin batarya detayları ortaya çıkmıştı. Yeni bir rapor paylaşılan sızıntının doğru olmadığını belirtiyor. İşte detaylar…

Kısa süre önce bir Weibo kullanıcısı iPhone 16 serisinin pil kapasitelerini paylaştı. Plus modeli dışında diğer tüm modellerin pil kapasitesi iPhone 15’lere kıyasla biraz daha yüksek. Bu bilgiler başka bir sızıntı kaynağı olan Majin Bu’nun iddialarını da onaylıyor. Fakat yeni bir rapora göre ne Majin Bu ne de Weibo’da paylaşılan detaylar doğru değil. İsimsiz tedarik zinciri kaynaklarına dayandırılan raporda pil kapasitelerinin daha farklı olduğu vurgulanıyor. Zaman zaman birbirinin tersi olan iddialar çıkabiliyor. Hangisinin doğru olduğunu ise ancak iPhone 16 ailesi satışa çıktığında anlayacağız.

iphone 16

Yeni iPhone’ların bileşenleri düşük güç tüketimine sahip olacak. Bunlardan biri de OLED ekran. İddia edilene göre Samsung, Apple’a özel olarak yeni bir OLED malzeme seti geliştirdi. Söz konusu malzeme seti M14 olarak adlandırılıyor ve ekran panelinin özelliklerini ayarlayan çeşitli bileşenleri içeriyor. Konuyu biraz daha açacak olursak bu bileşenler OLED panelin kullanım ömrü, parlaklık, renk doğruluğu, üretim verimliliği, güç tasarrufu gibi özelliklerini değiştirebiliyor. Kaynaklar yeni iPhone’ların mevcut iPhone modellerine göre daha iyi performansı olan ve daha fazla enerji tasarrufu sunan OLED ekranla satışa çıkacağını söylüyor.

Koreli haber sitesi The Elec daha önce yayınladığı raporda iPhone 15’lerde M12 isimli malzemenin kullanıldığını, iPhone 16’larda ise M14’ün olacağını bildirmişti. M14’ün tam olarak neyi amaçladığı bilinmiyordu, fakat yeni dedikodular güç verimliliği için olacağını üstüne basarak vurguluyor. Apple ve birçok isim hakkında söyledikleri doğru çıkan analist Daejeong Yoon, M14 OLED malzeme setinin iPhone 16 dışında iPhone 17 için de kullanılacağını ileri sürdü.

Instagram, arama kısmı için Meta Al’dan destek alacak