Ana SayfaAppleApple M1 özellikleri ile rakip tanımıyor

Apple M1 özellikleri ile rakip tanımıyor

Apple’ın ARM tabanlı Apple M1 çipi tanıtıldı. Özellikleri ile Intel işlemcileri kök söktürecek olan M1, uygulama konusunda rakipsiz olacak.

Apple, beklendiği gibi, Apple Silicon olarak da bilinen, şirketin ilk ARM tabanlı SoC’si M1’i duyurdu. Şirket, yarattığı en güçlü çip olduğunu söylüyor. PC için 5 nanometre işlem teknolojisi üzerine inşa edilen ilk yonga ve 16 milyar transistöre sahip. Apple M1 çipinde, CPU, I/O, güvenlik ve daha fazlasını daha yüksek performans ve güç verimliliği için tek bir yongada birleştiriliyor.

macOS Big Sur çıkış tarihi açıklandı

Apple, düşük güçlü silikonda dünyanın en hızlı CPU çekirdeğine sahip olduğunu, 3.5 kata kadar daha hızlı CPU performansı sunduğunu belirtiyor. Ayrıca firma 6 kata kadar daha hızlı GPU performansı sunan kişisel bir bilgisayarda dünyanın en hızlı entegre grafiklerini paketlediğini ve çığır açan makine öğrenimi performansını sağladığını da söylüyor. Saniyede 11 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli mimariye sahip Apple Neural Engine, 15 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi sunuyor.

Apple M1

M1, dört yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdekten oluşan 8 çekirdekli bir CPU’ya sahip. Apple, bunların düşük güçlü silikonda dünyanın en hızlı CPU çekirdekleri olduğunu söylüyor. Ancak Apple yeni yongasının saat hızını tam olarak açıklamadı. M1, performansı en üst düzeye çıkarırken her biri tek bir görevi olabildiğince verimli bir şekilde yürütmek üzere tasarlanmış dört performans çekirdeğine sahip. Ayrıca dört verimlilik çekirdeği daha hafif işlerin de üstesinden gelebiliyor.

Apple M1 Sekiz güçlü GPU çekirdeği aynı anda yaklaşık 25.000 iş parçacığı çalıştırabiliyor. Bu sayede çok sayıda 4K videonun sorunsuz oynatılmasından karmaşık 3D sahnelerin oluşturulmasına kadar son derece zorlu görevleri kolaylıkla yapılıyor.

2,6 teraflop iş hacmi ile M1, bir kişisel bilgisayarda dünyanın en hızlı entegre grafik kartına sahip. M1 ayrıca yüksek bant genişliğine sahip, düşük gecikmeli belleği özel bir pakette tek bir havuzda bir araya getiren birleşik bir bellek mimarisi ile geliyor.

Apple M1 özellikleri

  • Daha iyi gürültü azaltma, daha fazla dinamik aralık ve gelişmiş otomatik beyaz dengesi ile daha yüksek kaliteli video için Apple’ın en yeni görüntü sinyali işlemcisi (ISP).
  • Sınıfının en iyisi güvenlik için en yeni Secure Enclave.
  • Daha hızlı ve daha güvenli SSD performansı için AES şifreleme donanımına sahip yüksek performanslı bir depolama denetleyicisi.
  • Mükemmel performans ve uzun pil ömrü için düşük güçlü, yüksek verimli ortam kodlama ve kod çözme motorları.
  • USB 4 desteği, 40 Gb / sn’ye kadar aktarım hızları ve her zamankinden daha fazla çevre birimi ile uyumluluk sunan Apple tasarımı Thunderbolt denetleyici.

Apple ayrıca, macOS Big Sur’un, M1’in tüm özelliklerinden ve gücünden tam olarak yararlanacak şekilde tasarlandığını söyledi. Apple’ın tüm Mac yazılımları artık evrensel olacak. ARM sayesinde iPhone ve iPad uygulamaları artık doğrudan Mac’te çalışacak.

Apple M1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU