Apple’ın korktuğu başına geliyor

Apple yakında maske gereksinimlerini kaldırabilir

Apple’ın korktuğu başına geliyor. Amerikalı teknoloji devinin Amerika’daki bir mağazasında daha işçiler sendikaya katılma kararı aldı.

Teknoloji devleri gerek reklamlarında gerek şirket etkinliklerinde sık sık çalışma ortamlarına adeta hayallerdeki iş ortamı gibi lanse ediyor olsa da arka plandaki tablo çoğu zaman farklı çıkıyor. Çalışanlarına karşı tutumu yüzünden sık sık gündeme gelen Amazon bunun en net örneği. Ancak çalışanlarıyla problem yaşayan tek teknoloji devi Amazon değil. Apple da son dönemde benzer konularla gündeme geliyor. Bu yüzden Amazon cephesinde olduğu gibi Apple cephesinde de çalışanlar haklarını savunmak için sendikalaşma yoluna gidiyorlar.

Amerikalı teknoloji devinin Oklahoma City’deki mağazasında çalışan işçiler, sendikalaşma kararı aldılar. Oklahoma City, şirketin Amerika’daki mağazaları arasında sendikalaşma yoluna giden ikinci mağaza oldu. Görünen o ki şirketin korktuğu başına geliyor. Çünkü Oklahoma City’den sonra başka şehirlerdeki çalışanların da benzer bir yol izlemesi çok da sürpriz olmayacaktır.

Apple Elon Musk

Oklahoma City mağazasındaki çalışanlar, Communication Workers of America adlı işçi sendikasına katılma kararı aldılar. Communication Workers of America, şirketin diğer mağazalarında da çalışanları sendikalaşmaya çağırıyor. Amerikalı teknolojinin bugün itibarıyla ABD’de 270’den fazla mağazası bulunuyor.

Apple henüz bu son gelişmeler hakkında bir açıklama yapmadı. Ancak daha önce konuyla ilgili yapılan açıklamada, şirketin çalışanlarına ödediği maaşların miktarından ve en düşük maaş seviyesinden gurur duyduğu belirtilmişti.

5 milyar cep telefonu bu yıl çöpe gidecek