Apple iPhone yüzünden yine mahkemelik oldu!


Akıllı telefon sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Apple iPhone yüzünden bir kez daha mahkemelik oldu. Cupertino merkezli şirket bu kez de kamera patentini ihlal etmekle suçlanıyor.

Teknoloji dünyasının geneline baktığımızda, pek çok şirket arasında patentler yüzünden irili ufaklı tartışmalar yaşandığını görüyoruz. Zira yeni bir akıllı telefon geliştirirken, yüzlerce ve hatta belki de binlerce patent sahibinden izin almanız gerekiyor. Bu patent sahipleriyle anlaşmaya varamadığınızda ise iş biraz daha çetrefilli bir sürece dönüşüyor.

Akıllı telefon sektöründeki patent davalarında ismini en çok duyduğumuz isimlerden birisi de Apple. Cupertino merkezli şirket genel olarak patent ihlali yapsa da bunu kabul etmiyor. Her defasında Apple’ın işi mahkeme koridorlarına taşıdığına şahitlik ediyoruz.

Hatırlanacağı üzere son olarak Apple ve Qualcomm arasında bu tarz bir gerilim yaşanmıştı. Fakat Tim Cook ve ekibi şirketin 5G üzerine olan çıkarlarını gözeterek geri adım atmış ve Qualcomm’a talep edilen ödemeyi gerçekleştirmişti.

Apple iPhone kamerası için telif ödeyecek

Şimdi ise İsrail kökenli bir şirket olan Corephotonics, Apple’a dava açtı. Bu davanın sebebi ise Apple’ın kullandığı çift kamera kurulumu. Yani Apple iPhone yüzünden bir kez daha mahkemelik oldu.

Corephotonics tarafından yapılan açıklamada Apple ile 2012 yılından bu yana patentler konusunda görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. İsrail kökenli şirket bahse konu patentler için Samsung’dan 150 milyon dolarlık bir ödeme almış. Dolayısıyla aynı ödemenin Apple tarafından da yapılması bekleniyor.

iPhone tanıtım tarihi sızdırıldı


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin