Apple, iPhone cihazları taramasıyla ilgili endişelere yanıt verdi

iPhone 14 Pro

Geçtiğimiz günlerde Apple, çocuk istismarıyla mücadele adı altında bazı iPhone cihazları tarayacağını duyurmuştu. Kişilerin gizlilik haklarına müdahele olarak nitelendirilen bu habere bir çok tepki geldi. Apple şimdi bu konuya ilişkin açıklama yaptı. İşte detaylar.

Apple, geçtiğimiz günlerde çocuk istismarının önüne geçmek için benzersiz bir adım attığını duyurmuştu. Şirket, iPhone cihazlardaki iCloud fotoğraflarını tarayacaktı. Eğer çocuk istismarına yönelik bir içerik bulursa yetkililere bildirecekti. Ancak bu özelliğe oldukça tepki yağdı. Özellikle WhatsApp, Apple’ın yeni hamlesinin gizlilikle ilgili bir çok kuralı ihlal ettiğini iddia ediyor. Endişelerin bir kısmı ise casus yazılımlara yönelik. iCloud’lara kolayca erişimin sağlanması casus yazılımların işine yarayacaktır. Bazıları ise bu yeni hamleyi, hükümetin istediği içeriğe erişebilmesi için bir yol olarak nitelendiriyor.

Apple, iPhone cihazları taramasıyla ilgili endişelere yanıt verdi

Apple ise bu konuda sessiz kalmadı ve bazı açıklamalarda bulundu. Şirket, yeni teknolojiyi savunmak zorunda kaldı ve özelliği daha fazla “genişletmemeye” söz verdi. Şirket, web sitesinde yeni bir soru cevap platformunda, “Açık olalım, bu teknoloji iCloud’da depolanan CSAM [çocuk cinsel istismarı materyalini] tespit etmekle sınırlıdır.” ifadelerini kullandı. “Hiçbir hükümetin bunu genişletme talebini kabul etmeyeceğiz. Ayrıca Apple, bir rapor hazırlamadan önce oldukça detaylı bir inceleme yapıyor.” Ayrıca şirket kullanıcılar dilerse iCloud fotoğraflarını devre dışı bırakabilirler açıklamasında da bulunmuştu. Ancak bazılarına  “İnsanlardan 2021’de iCloud Fotoğraflarını devre dışı bırakmalarını istemek gerçekçi değil.”

WhatsApp grup sohbetlerine davet edilme özelliği nasıl kapatılır?

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir