Apple Intel Mobil Modem bölümünü satın aldı

apple intel

Apple Intel mobil modem bölümünü satın alarak Qualcomm’a sağlam bir çalım attı.

Qualcomm’un, mobil modemlerini kullanmaya “zorladığı” şirketler Qualcomm’u tekelcilikle suçlarken, Apple bu konuda bir adım ileri gidip işlemci devine dava açmıştı.

Apple Intel birlikteliğinde yeni sayfa

Ancak Qualcomm’ın hazırladığı sözleşmeler, mahkemede adil bulunmuş ve Apple’ın savları düşmüştü.

Bunun üzerine Qualcomm’dan “yakasını” kurtarmak isteyen Apple kendi işlemcilerini üretmek için arayışa başlamıştı. Şimdi Intel’in hiç yolunda gitmeyen mobil modem işleri artık Apple’ın yönetimine geçiyor.

Intel, mobil işlemci üretmek konusunda geç kaldığını fark edince cep telefonlarında yer almak için mobil modem işlemcisi üretmeye başlamıştı. Ancak Qualcomm’un tüm piyasayası zorlayıcı sözleşmelerle kontrol altına alması nedeniyle telefon üreticilerine modem işlemcisi satmayı başaramadı. Intel’in bu işten zararının milyarlarca dolar olduğu biliniyor.

Apple ise bugün fabrikayı ve diğer altyapıyı satın almak için 1 milyar dolarlık saıtn alma sözleşmesine imza attığını duyurdu. Bir diğer deyişle, Intel’in milyarlarca dolar zarar ettiği mobil modem çipleri, Apple’ın Qualcomm tekelini kırarak milyarlarca dolar kazanç sağlamasına neden olacak.

Satın alma sözleşmesi ise sadece Intel’in akıllı telefon modemlerini içeriyor. Yani Intel hala PC’ler, IoT ve diğer dijital cihazlar için modem işlemcisi üretmeye devam edecek.

Dubai polisi Tesla kamyonetlerini satın alacak

Apple’ın modem işlemci fabrikasını satın alması ise Intel ile aralarında bir süredir devam eden yakınlaşmanın sonucu. Qualcomm ile yasal savaşa giren Apple, kısa süre önce bazı bilgisayarlarında Intel işlemcilerini kullanarak Intel’e Qualcomm ile savaşında destek vermeye başlamıştı.

Intel’in mobil modem çip üretimini satın almasıyla Apple artık iPhone üretiminde kendi üretim oranını artırmış olacak. İlk üç iPhone modelinde Samsung işlemcilerini kullanan Apple, üretim bileşenlerinde başka bir şirkete bağımlı olması nedeniyle üretimde önemil darboğazlar yaşamıştı. Ardından kendi işlemcilerini tasarlayıp üretmeye karar vermiş ve Samsung işlemcilerinden vazgeçmişti.

apple intel

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir