Apple artık kendi modemini üretecek


Ürettiği akıllı telefonların maliyetini düşürmek için kendi parçalarını üretme yolunu tercih eden Apple, mobil modem için de düğmeye bastı. İşte detaylar.

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinden biri olan Apple, kendi mobil modemini üretmek için düğmeye bastı. Hali hazırda kendi yonga setini, GPU ünitesini üreten Cupertino merkezli şirket, artık mobil modemini de kendi üretecek. Peki ama neden?

Tim Cook ve ekibinin böyle bir karar almasının ardında pek çok neden yatıyor. Bu nedenlerden en önemlisi ise geçtiğimiz yıl patlak veren Apple – Qualcomm savaşı. Malum, iki şirket patent hakları yüzünden karşı karşıya gelmişti. Sonuç olarak mahkemeye taşınan davada henüz kimin haklı olduğuna karar verilmedi.

Yeni iPhone’lar Apple modelimini kullanacak

İki şirketin yaşadığı bu gerginlik, ticari ilişkilerin de olumsuz olarak etkilenmesine neden olmuştu. Sonuç olarak Apple mobil modem konusunda Qualcomm yerine Intel ile çalışma kararı aldı .

Fakat bu da Cupertino merkezli şirket için kesin çözüm değil. Yarın bir gün Intel ya da başka bir modem üreticisiyle yaşanacak sorunlar, çözümü olmayan problemlere neden olabilir. Bunu şimdiden öngören Tim Cook ve ekibi, kendi mobil modemlerini üretmek için düğmeye bastı. Elbette bu üretim aşaması öyle kısa süreli olmayacaktır. Yani hemen 2019 ya da 2020 yılında ev yapımı bir mobil modem görmek pek mümkün olmayabilir. Bu girişim Amerika merkezli şirkete milyonlarca dolara ve 2 -3 seneye mal olacaktır.

Samsung ve Huawei Xiaomi’nin gerisinde kaldı


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin