Ana SayfaHaberApple, her hafta 5 milyon Euro para cezası ödeyecek

Apple, her hafta 5 milyon Euro para cezası ödeyecek

Apple ciddi bir para cezası ile karşı karşıya. Hollanda rekabet düzenleyicisi Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu (ACM), flört uygulaması geliştiricilerinin üçüncü taraf ödeme yöntemlerini kullanmasına izin vermediği için Apple’a 5 milyon € (yaklaşık 5,6 milyon $) para cezası verdiğini duyurdu. İşte detaylar.

Düzenleyici, Apple’ın 24 Aralık’ta halka açık olarak yayınlanan emre uygun şekilde davranmadığını ve bu yüzden haftalık olarak 5 milyon € para cezasına çarptırılmaya devam edeceğini söyledi. 2 trilyon doları aşan bir piyasa değeri ve 83.4 milyar dolarlık son çeyrek geliriyle Apple’ın kârının bu 5 milyon avroluk cezalardan etkilenmesi pek olası değil. Ancak, Hollandalı düzenleyicinin eylemleri, diğerlerini Apple’ın App Store politikalarına ve ayrıca incelenmekte olan Google’a karşı harekete geçmeye teşvik edebilir.

Apple, her hafta 5 milyon Euro para cezası ödeyecek

Apple, ACM’nin talimatlarına uymak için biraz çaba sarf etti. 15 Ocak tarihinden önce, iPhone üreticisi flört uygulamalarının Hollanda’da üçüncü taraf ödeme seçenekleri sunmasına izin vereceğini duyurdu. Geliştiricilerin, satın alma işlemlerini tamamlamaları için müşterileri bir web sitesine yönlendirmelerine izin verilecek. Şirket o zaman yaptığı açıklamada, “Bugün başlattığımız zorunlu değişiklikleri yapmakla yükümlüyüz ve kısa süre içinde daha fazla bilgi sağlayacağız” dedi. Ancak ACM, Apple’ın yaklaşımından memnun değil. İlk olarak ve belki de en önemlisi, Apple’ın Hollanda App Store’da üçüncü taraf ödeme sağlayıcıları için gerçekten destek sağlamadığını söylüyor. Düzenleyici, “Apple, koşullarını ayarlamakta başarısız oldu,” diye yazıyor, “Bunun bir sonucu olarak, flört uygulaması sağlayıcıları hala diğer ödeme sistemlerini kullanamıyor.”

Kripto para borsalarına savaş açtılar: Beklenmeyen gelişmeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting