Ana SayfaAkıllı SaatApple, akıllı saat pazarında lider konumda

Apple, akıllı saat pazarında lider konumda

Apple, 2021’in üçüncü çeyreğinde Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan oluşan META bölgelerinde kulaklık ve akıllı saat kategorilerinde tedarik zinciri kısıtlamalarına meydan okuyarak pazar büyümesine öncülük etti. Şirketi, sevkiyatlarda ikinci sırada yer alan Samsung izledi. İşte detaylar.

Veriler International Data Corporation’dan (IDC) geliyor ve META’da giyilebilir pazarın bu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %2,0 ve değer olarak %25,4 büyüme gördüğünü gösteriyor. Aynı zaman diliminde bölge genelinde 504,6 milyon dolar değerinde toplam 3,09 milyon kulaklık, saat, bileklik ve gözlük satıldı.

Apple, akıllı saat pazarında lider konumda

Etkileyici rakamlar, pazarın hala küresel yarı iletken kıtlığı ile mücadele ettiği bir zamanda ortaya çıktı. Bu, arzın azalması birçok satıcı tarafından uygulanan fiyat artışlarına yol açtığından, kıtlıkların bir etkisi olmadığı anlamına gelmiyor. IDC’de araştırma müdürü Zeynep Kılıç, “Tüketiciler elden çıkardıkları gelirin daha fazlasını cep telefonlarına bağlı daha uyumlu cihazlara harcama eğilimindeler” diyor. “Salgın ve karantinalar, sağlık ve fitness için giyilebilir cihazlara olan talebi artırdı ve bu, Fitness+ uygulamalarıyla Apple gibi bazı satıcıları bu alana yatırım yapmaya teşvik etti.”

Tüm giyilebilir gönderiler arasında, bölgeye gönderilen tüm giyilebilir cihazların %45,9’unu oluşturan TWS ve kulak üstü ses cihazları, 2021’in üçüncü çeyreğinde gönderilerin en büyük payını aldı. Kategorideki YY sevkiyatlar, çeyrek boyunca adet bazında %34,4, değer olarak %22,6 arttı. Apple, toplam pazar birimlerinin üçte biriyle satışlara öncülük etti ve onu Samsung ve Xiaomi izledi. Evden çalışma eğilimi, ANC desteğiyle giyilebilir cihazlara olan talebin artmasına neden oldu.

Razer Productivity Suite: Pro Type Ultra klavye, Pro Click Mini mouse ve Pro Glide mousepad

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting