Ana SayfaGenelApple, 2022'nin ilk çeyreğinde 50 milyar dolarlık iPhone sattı

Apple, 2022’nin ilk çeyreğinde 50 milyar dolarlık iPhone sattı

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, yılın ilk çeyreği için iPhone sevkiyatlarında 50 milyar dolarlık devasa bir rapor bildirdi. Apple’ın 2022’nin ilk üç ayındaki iPhone kazancı, 2021’e göre %5,5’lik bir gelişme olan 50,57 milyar dolardı.

Mevcut iPhone satış rakamlarının oldukça dikkat çekici söylemekte fayda var. Apple CEO’su Tim Cook, başarılı bir çeyrek geçirdiklerini açıkladı. iPhone kullanımındaki artışın “değiştiriciler” ile – artık bir iPhone kullanmaya geçmiş olan önceki Android kullanıcıları ile – bağlantısız değil. Satış rakamları, çeşitli küresel pazarlarda iPhone için artan bir talebi de gösterebilir. Şirketin müşteri tabanını genişletmesi, amiral gemilerine ek olarak daha uygun fiyatlı iPhone SE 3 modelinin üretilmesinden de kaynaklanabilir. Cook ayrıca şirketin, bir durgunluğun ardından yükselen tüketici güvenini yansıtan anahtarlayıcıları çift haneli bir oranda büyüttüğünü söylüyor.

Apple

Öte yandan, iPad satışları bir önceki yıla göre %2 azalarak 7,65 milyar dolara geriledi. Cook, bu çeyrekte iPad satışlarındaki düşüşün ana nedeninin tedarik zinciri zorlukları olduğunu belirtti. Bununla birlikte, genel olarak, Apple’ın çeyrekteki performansı beklenenden çok daha iyiydi. Şirketin hizmetler kolu da ilk çeyrek için gelirlerde bir sıçrama gördü ve 2021’e göre %17,28’lik bir iyileşme kaydetti. Hizmetler kolundan elde edilen toplam gelir 19,82 milyar dolar olarak gerçekleşti.

CEO Cook’a göre Apple, ürün ve hizmetlerde inovasyona odaklanmaya devam edecek. Şirketin yeni ürünlerine güçlü bir müşteri tepkisi görmekten ve 2030 yılına kadar karbon nötr statüsü arayışından memnun olduğunu söylüyor. Güçlü mali koşullar nedeniyle firma, hisse başına 0.23 $ temettü açıkladı ve yönetim kurulu yetki vereceğini açıklamıştı.

iPhone 14 serisinin ekran paneli görüntüleri ortaya çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting