Angela Merkel 1 milyon şarj istasyonu kuracak

angela merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel 1 milyon şarj istasyonu kurarak Almanya’nın elektrikli otomobil alt yapısını sağlamlaştırmak istiyor.

2025’te Almanya iç pazarındabenzinli ve dizel sıfır otomobil satışını yasaklama kararı alan Alman hükumeti, özellikle 2025 sonrası için elektrik şarj istasyonlarının sayısını artıracak.

Bu otomobiller nerede şarj olacak?

Alman hükumetinin planına göre, 2030 yılına kadar ülkede 1 milyon yeni elektrik otomobil şarj istasyonları kurulacak. Bu da vatandaşların elektrikli otomobil satın alırken en büyük endişesi olan şarj probleminin ortadan kalkması anlamına geliyor. Angela Merkel de bu hedefi tutturabilmeleri için otomobil firmalarıyla toplantı yaptı. Buna göre istasyonların bir kısmını devlet inşaa edecek, diğerlerini ise otomobil üreticileri ve yatırımcılar kuracak.

Almanya’da şu anda toplam 20 bin şarj istasyonu bulunuyor. Bunlar da büyük şehirlerin merkezi noktalarında yer alıyor. Dolayısıya özellikle şehirler arası yollarda araç şarj etmek büyük problem olarak ortaya çıkıyor.

Elektrikli otomobilleri, şehir dışına fazla çıkmayan, araçlarını şehir içinde ev-iş arasında kullanan kesim satın alıyor. Bazı otomobil üreticileri ise, şehir dışı seyahat etmek isteyen müşterileri için, uygun ücretle, bu seyahatlerinde kullanabilecekleri benzinli otomobiller temin edebiliyor.

The Witcher dizisi 7 sezon olacak!

Öte yandan Avrupa Birliği, tüm Avrupa genelinde 2050 yılına gelindiğinde, ekolojik olarak temiz, doğayı kirletmeyen bir işleyiş sağlanmasını istiyor. AB’nin en büyük ülkesi Almanya da bu hedefe ulaşabilmek için elektrikli otomobillere geçiş konusunda hem Avrupa’ya hem de dünyaya örnek olmak istiyor.

angela merkel