Amiral gemisi Snapdragon 8150’nin detayları netleşiyor


Tanıtım tarihi hayli yakın olan, Qualcomm’un yeni amiral gemisi yongaseti Snapdragon 8150’den detaylar gelmeye devam ediyor. İşte sızdırılan son bilgiler.

Qualcomm Snapdragon 8150 iddialı geliyor

Akıllı telefon pazarı, şüphesiz teknoloji dünyasının en sıkı rekabetlerinden birine sahne oluyor. Bu rekabete cevap vermek elbette ancak her şeyin sık sık güncellenmesiyle mümkün. Buna işlemciler, yongasetleri ve tüm diğer parçalar dahil. Mamafih geçtiğimiz yıldan beri en üst düzey telefonlarda hizmet veren Snapdragon 845 için de güncellenme vakti geldi.

Bir süredir ismi çeşitli nedenlerle duyulan Snapdragon 8150 için son viraja girdik. Birçok benchmark testinde de görülen yeni yongasetinin tanıtım tarihi 4 Aralık olarak kesinleşmiş durumda.

Bugün ortaya çıkan verilerle ise işlemcinin çekirdek yapısı hakkında oldukça detaylı bilgi sahibi oluyoruz. Buna göre 8150’de bizleri 8 çekirdekli bir tasarım bekliyor olacak. Bunlardan ilk dördü; güç tasarrufu için üretilmiş Kryo Silver çekirdekleri ve 128 KB’lık L2 önbelleğe sahip. Ayrıca 1.8 GHz saat hızında çalışabiliyor. Sonraki üçlü, 256 KB’lık L2 önbelleğe sahip Kryo Gold çekirdekleri. Bunların da çalışma hızı 2.8 GHz.

Son çekirdek ise tek başına; 2.4 GHz’de çalışabilen bu Kryo Gold prime çekirdeği, 512 KB‘lık L2 önbellekle birlikte geliyor olacak.

Öte yandan maalesef, çekirdeklerin hangi ARM mimarisine bağlı olacaklarını gösteren bir bilgi basının eline ulaşmış değil.

Her zaman olduğu gibi, eski nesle kıyasla performans artışının yanı sıra güç tüketiminde de düşüş bekleniyor. Yeni işlemciyle birlikte yongaseti, daha uzun pil ömrü vaadiyle pazara çıkacak. Ayrıca gelecek sene ilk kez aktif şekilde denenecek olan 5G desteğinin de 8150’de yer alması bekleniyor.

En güzel Battlefield V sanat çalışmaları


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin