Ana SayfaEv ElektroniğiAmazon'un iRobot anlaşması inceleme altında

Amazon’un iRobot anlaşması inceleme altında

Amazon’un robot süpürge üreticisi iRobot’u satın almak için imzaladığı 1.7 milyar dolarlık dev anlaşma inceleme altında. Amazon rekabeti öldürmekle suçlanıyor.

Hatırlayacağınız gibi Amazon, ağustos ayında oldukça önemli bir anlaşmaya imza atmış ve dünyanın en büyük robot süpürge üreticilerinden olan iRobot’u bünyesine katmak için 1.7 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Amazon tarihindeki en büyük dördüncü anlaşma olan iRobot satın alımının, Amazon’u robot süpürge alanında tartışmasız bir numara haline getireceği konuşuluyordu. Bu sebeple anlaşma Amazon için oldukça mantıklı bir adım olarak değerlendiriliyordu. Ancak yine bu sebeple Amazon’un rekabeti öldüreceğini düşünenler de vardı. İşte bu düşünce 1.7 milyar dolarlık anlaşmaya yönelik bir incelemenin başlatılmasına sebep oldu.

Bu hafta Amerikan Senatosu’nda senatörlere sunulan bir mektupta, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, iRobot anlaşmasının adil rekabete aykırı olduğunu öne sürerek bu anlaşmasının önüne geçilmesi gerektiğini savundu. Warren’a göre Amazon’un bu anlaşmayı tamamlamasına izin verilirse, rakiplerinin Amazon’a karşı bir şansı kalmayacak. Bu adil rekabet şansını ortadan kaldıracak.

irobot roomba

Başka senatörlerin imzasını da alan bu açık mektubun senatoya sunulmasının ardından, anlaşmanın yürürlüğe girmesi için izin vermesi gereken FTC’nin bu anlaşmayı daha yakında incelemesi bekleniyor. Bu inceleme sonunda nasıl bir sonuç çıkacağını ise zaman gösterecek. Ancak daha önce de çeşitli anlaşmalar için benzer endişelerinin dile getirildiğini ve bu endişelere rağmen anlaşmaların izin aldığını defalarca görmüştük. Amazon’un da bu eleştirilere rağmen gerekli izinleri alıp anlaşmayı tamamlaması sürpriz olmayacaktır. Yine de yükselen bu çatlak sesler anlaşmayı karmaşıklaştırarak daha geç tamamlanmasına neden olabilir.

Son yıllarda hızla popüler hale gelen ve çok sayıda satmaya başlayan robot süpürgeler konusunda iRobot zirvede yer alıyor. iRobot özellikle Roomba süpürgeleriyle ve robo-paspaslarıyla tanınıyor. Şirket ayrıca robot bir çim biçme makinesi üzerinde de çalışıyor. Çim biçme makineleri ülkemizde pek yaygın değil belki ama özellikle ABD’de en çok satan ürünler arasında yer alıyor.

Cyberpunk 2077’den büyük başarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting