Amazon com’dan alışveriş yaparken TL yerine USD seçin, daha az ödeyin

Amazon com'dan alışveriş yaparken gümrük vergisini kim öder?

Amazon, dünyanın en büyük online satış sitelerinden bir tanesi. Pek çok ülkede yerel çözümler de sunuluyor ve yakın zamanda da ülkemizde Amazon.com.tr’nin hizmete girdiğine tanıklık etmiştik. Yine de, daha geniş ürün yelpazesi için Amazon’un yabancı siteleri de tercih ediliyor.

Amazon com’a girdiniz ve diyelim ki bir figür satın alacaksınız. Amazon, genellikle yapılan alışverişlerde “gümrük masrafı” bilgisini de size sunar ve siz ödeme yaparken gümrük vergisini de Amazon üzerinden ödersiniz. Yani PTT ya da farklı bir kargo şirketiyle elinize ulaştırılacak kargoya elden ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

Bu aslında pratik bir çözüm. Bu sayede “Acaba gümrükteyken vergide yanlış hesaplama olur mu, kutuyu açıp kontrol ederken ürünüm zarar görür mü?” gibi endişelere de gerek kalmaz. Üstelik gümrükten daha erken çıkması ve kargonun elinize daha erken ulaşması da muhtemeldir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay ise, ödeme yaparken para birimi olarak TL’yi değil de doları seçerseniz, daha uygun kur ile ödeme yapabileceğinizi, dolayısıyla az para ödeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Örneğin, aşağıda örneğini verdiğimiz görselde ödemeyi dolar olarak seçtiğimizde 97,25 dolar çıkıyor, ki bu da bugünkü TL karşılığı olarak 682 TL yapıyor. Eğer para birimini TL seçerseniz, bu kez ödemeniz gereken tutar olarak 708,18 TL ibaresini görüyorsunuz. Çünkü Amazon’daki değil, bankanızdaki kur geçerli oluyor.

Amazon com'dan alışveriş yaparken gümrük vergisini kim öder?

vivo Y70 akıllı telefon incelemesi: Işıldayan tasarım