Amazon çalışanları patır patır Covid-19 oluyor

Amazon com'dan alışveriş yaparken gümrük vergisini kim öder?

E-ticaret devi Amazon, pandemi nedeniyle marketlere mağazalara gidemeyen insanların evine verdikleri siparişleri gönderiyor ama kendi çalışanlarını da virüsten korumada çok başarılı değil.

Raporlara göre Amazon çalışanları arasında yaklaşık 20 bin kişinin Covid-19’a yakalandığı ortaya çıktı. Bu aynı zamanda Amazon depolarında yoğun bir bulaş riski olduğu ve bu depolardan aynı gün içinde ulaştırılan kargoların da virüs yayma riski olduğunu ortaya koyuyor.

Amazon çalışanları virüsten korunamıyor mu?

Amazon’un virüsle mücadele planına göre şirket her gün çalışanları arasında 50 bin kişiye test yapmayı amaçlıyor. Halihazırda bu rakam binli rakamlarda. Ancak dünya çapında 1.372.000 çalışanı olan bir şirketin tüm çalışanlarını sürekli gözetlemesi kolay bir iş değil. Toplam çalışan sayısının büyüklüğü de göz önüne alınınca, 19.800 kişilik pozitif vaka sayısı da normal görünüyor.

Fakat yine de şirketin, tüm dünyada malların dağıtımı konusunda kritik bir noktada olduğu düşünülünce endişeler artıyor. Şirket ayrıca Amerika’da marketler zinciri de işletiyor ve insanlar bu marketlerden her gün çok yoğun şekilde gıda alışverişi yapıyor.

Tesla satış rekoru kırdı! Herkes Tesla alıyor

Amazon ise bilimsel verilere ve istatistiklere göre çalışanları arasında 34 bin kişinin pozitif olmasının beklendiğini vurguluyor. Şirket, koruma önlemleri sayesinde pozitif vakaların sayısını 20 bin ile sınırlamış olduğunu hatırlatıyor.

amazon çalışanları

Peki siz ne düşünüyorsunuz, 20 bin kişinin Covid-19 olması Amazon için bir başarı mı yoksa virüs konusundaki önlemlerin yetersizliğinin bir sonucu mu?