Amazon 6 milyon dolar para cezasıyla karşı karşıya

Amazon 6 milyon dolar para cezasıyla karşı karşıya

Kaliforniya Çalışma Komiserliği ofisi, Amazon’a depo çalışanlarını korumak için tasarlanan bir yasanın ihlali nedeniyle 5.901.700 dolar para cezası verdi. İşte tüm detaylar.

Eyaletin AB-701 yasası uyarınca, büyük şirketlerin depo veya dağıtım merkezi çalışanlarına, belirli görevleri ne sıklıkta yerine getirmeleri gerektiği ve bu kotaları karşılayamadıkları takdirde ne gibi sonuçlarla karşılaşabilecekleri de dahil olmak üzere beklenen kotalarının ne olduğunu yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor. Bu yasa, Amazon çalışanlarının haklarını koruyacaktı. Vali Gavin Newsom, 2021’de tasarıyı imzalarken, “Bu benzeri görülmemiş zamanlarda ayakta kalmamıza yardımcı olan çalışkan depo çalışanlarını yaralanma riskiyle karşı karşıya kalmaktan korumalıyız” demişti.

Amazon 6 milyon dolar para cezasıyla karşı karşıya

Kaliforniya Çalışma Komiseri’ne göre Amazon, çalışma ofisinin denetimleri sırasında kaydedilen 59.017 ihlal nedeniyle Moreno Valley ve Redlands şehirlerindeki iki tesisinde bu kuralları karşılayamadı. Bu, Ocak 2022’de yürürlüğe giren kanunlar sayesinde uygulanan ilk büyük cezalardan biri.

Çalışma Komiseri Lilia García-Brower resmi bir açıklamada, “Açıklanmayan kotalar, çalışanları daha hızlı çalışmaya yönelik artan baskıya maruz bırakıyor ve çalışanları molaları atlamaya zorlayarak daha yüksek yaralanma oranlarına ve diğer ihlallere yol açabiliyor.”

Amazon sözcüsü Maureen Lynch Vogel, Engadget’a şirketin alıntılarda öne sürülen iddialara katılmadığını ve cezalara zaten itiraz ettiğini söyledi. Vogel, “Gerçek şu ki, sabit kotalarımız yok” diye devam etti. “Amazon’da bireysel performans, tüm site ekibinin performansına bağlı olarak uzun bir süre boyunca değerlendiriliyor.”

Elden Ring: Shadow of the Erdtree’nin Sistem Gereksinimleri Belli Oldu