Ana Sayfa Cep Telefonu Akıllı Telefonlar İçin Güvenlik Tüyoları

Akıllı Telefonlar İçin Güvenlik Tüyoları

Karpensky Security firması akıllı telefonları daha güvenli kullanmak için yayınladığı tavsiyeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz son zamanlarda akıllı telefonların güvenlik riskleri tartışılır oldu. Bu tartışma iki şekilde yapılıyor birisi yazılımsal, diğeri ise donanımsal…

Donanımsal anlamda akıllı telefonların bataryaları çok tartışılıyor. Gündeme düşen haberler neticesinde bataryalarda meydana gelen patlamalar yaralanmalara sebep oldu. Bu da bataryalar üzerinde araştırma yapılmaya sebep oldu. Görüldü ki, akıllı telefonlar çok fazla enerji harcıyorlar. Bunların zararlarından bahsedildi. Sonra yazılımsal alanda güvenlik tartışmaları da başladı. Hepsine burada yer verdik. Yazdık. Yazılımsal anlamda mobil uygulamaların çoğalması ve telefonlara bedava olarak indirilmesinin yol açtığı güvenlik kusurlarını söyledik. Bu kusurların maddi anlamda kayıplara neden olabilecek casusluk saldırısına kapı araladığını yazdık. Şimdi Karpensky firmasının bu anlamda yaptığı çalışmalardan çıkardığı tavsiyeleri sizlere aktarmak istiyorum. Öncelikler dikkat edilmesi gerekli olan husus; VPN bağlantısı olmadan kamuya açık alanlarda Wifi bağlantılarına dikkat etmektir. Mümkünse bunları kullanmamaktır. Özellikle VPN bağlantısı olmadan gizli bilgi aktarımını net üzerinden gerçekleştirmeyin. Çünkü bu tür alanlarda bilgileriniz ele geçirilebilir. Bunun yanında şifresiz bir Wifi bağlantısı asla güvenli olmayacaktır. Seyahat sırasında şifresiz bir bağlantı sistemiyle iletişim içerisinde olmayın.

240320131145365671172_2

Bunun yanında Karpensky firması iyi bir security center programı kullanılmasını öneriyor. Burada şunu söylemek isterim ki, akıllı telefonunda güvenlik yazılımı olmayanlar Karpensky firmasının android telefonlar için özel tasarladığı güvenlik yazılımını edine bilirler. Çünkü bunun sağladığı olanaklar çok geniş bir yelpazeyi andırıyor. Hırsızların gizli bilgilerinize, fotoğraflarınıza, videolarınıza, e-mail ve mesajlarınıza ulaşmasını engelliyor. Bununla da kalmıyor, akıllı telefonunuz çalındığında ve siz bunu fark ettiğinizde telefonunuzla iletişim kurarak, içerisinde ki gizli bilgileri silmek için komut vere biliyorsunuz. Eğer telefonunuz da Google firmasının Earth yazılımı da yüklüyse telefonun nerede olduğuna dair bilgi mesajı talep edebiliyorsunuz. Hırsız telefonu çaldıktan sonra hattınızı değiştirdiğinde, size taktığı hattın yeni numarası gönderilerek tekrardan güvenlik uygulamalarından yararlana biliyorsunuz. Karpensky büyük bir ayrıcalık sunuyor. Akıllı telefonların korunması için güvenlik yazılımı şarttır.  Benim de tercihim Karpensky firmasının güvenlik yazılımı ürünüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting